Wynajem w pigułce – raporty i trendy w trzecim kwartale 2023 roku

11 miesięcy temu

Trzeci kwartał 2023 roku przyniósł kolejne zmiany na polskim rynku wynajmu mieszkań. Analiza niedawnych wydarzeń pozwoli zrozumieć aktualne modyfikacje popularności wynajmu oraz zidentyfikować czynniki, które kształtują obecny krajobraz rynku. Zapraszam do lektury, która pokaże obecne wyzwania i perspektywy osób związanych z sektorem wynajmu mieszkań w Polsce.

Popyt na rynku wynajmu mieszkań

Jak informuje najnowszy raport Otodom Analytics oparty o dane z sierpnia 2023 roku, miesiąc ten przyniósł dalszy wzrost zainteresowania na rynku najmu. Wyszukiwania mieszkań w tej kategorii wzrosły o 7% w ujęciu miesięcznym, a liczba wyświetleń ogłoszeń o 4%.

Według autorów raportu, w sierpniu liczba odpowiedzi na oferty wzrosła znacząco, bo o 28% - co świadczy o rosnącej determinacji zawarcia umowy najmu nieruchomości wśród poszukujących.

Zespół Otodom Analytics w swojej analizie sierpniowych danych zwrócił również uwagę na fakt, iż w tym miesiącu częściej niż w poprzednim szukano mieszkań o wyższej cenie.

Struktura wyszukiwań mieszkań na wynajem według liczby pokoi i ceny w sierpniu 2023 r., Otodom Analytics

Ceny ofertowe wynajmu mieszkań

Z danych Otodom Analytics można zauważyć, iż stawki cen wynajmu mieszkań wzrosły zarówno miesiąc do miesiąca, jak i rok do roku, w większości analizowanych miast Polski. Największe roczne zmiany można zaobserwować w miastach takich jak: Rzeszów, Łódź, Olsztyn, Katowice, Kielce czy Kraków.

Autorzy zwracają jednak uwagę, iż średnia stawka najmu mieszkania w miastach wojewódzkich utrzymała w sierpniu tempo wzrostu (1,5% m/m). Jednocześnie zauważyli, iż w skali całego roku średnia dynamika wzrostu stawek najmu nie jest adekwatna do miesięcznej (+7% r/r). Może to sugerować malejącą przestrzeń do dalszych podwyżek czynszów w przyszłości.

Ofertowe stawki najmu mieszkań na wynajem w sierpniu 2023 r., Otodom Analytics

Podaż mieszkań na wynajem

Istotną wskazówką dla wynajmujących mieszkania może być również informacja, jak zmienia się podaż mieszkań na wynajem w różnych polskich miastach. Według niedawnej analizy przygotowanej przez serwisy Morizon.pl i Gratka.pl, dotyczącej sytuacji na rynku najmu, w sierpniu 2023 roku, w największych miastach dostępnych było zdecydowanie więcej ofert niż w analogicznym okresie 2022 r. Autorzy wskazali również na ponadprzeciętne przyrosty liczby ogłoszeń w największych miastach Polski.

Procentowe przyrosty liczby dostępnych mieszkań na wynajem danych mogą wydawać się alarmujące. Patrząc na te dane warto jednak pamiętać, iż odnoszą się one do zeszłego roku, podczas którego z uwagi na wojnę w Ukrainie wyjątkowo wiele mieszkań zostało wynajętych.

Procentowe wzrosty podaży ogłoszeń mieszkań na wynajem rok do roku w sierpniu 2023 r., Morizon.pl i Gratka.pl

Wynajem dla studentów

Interesujące dane pokazuje również opublikowany na początku października 2023 r. raport Rynek Nieruchomości autorstwa mBank S.A.. Raport ten poświęcony jest tematowi rynku najmu lokali mieszkalnych w Polsce. Autorzy wskazują między innymi, iż według danych AMRON w minionym roku akademickim około 40% studentów wynajmowało mieszkania na rynku.

Analitycy mBank są przekonani, iż zmiany w liczbie studentów wynikające z niżu demograficznego są kompensowane przez coraz większą liczbę studentów zagranicznych.

Malejąca liczba studentów w Polsce według opracowania mBank S.A. na podstawie danych GUS

Rozproszenie wynajmu mieszkań w Polsce

Ciekawą informacją wskazaną przez zespół mBanku wydaje się również analiza skupienia wynajmu w dużych miastach. Z raportu dowiedzieć się można, iż pięć największych miast z liczbą mieszkańców powyżej 500 tys. (Warszawa, Kraków, Wrocław, Łódź, Poznań) skupia około 12% populacji Polski, generując przy tym aż 40% podaży mieszkań na wynajem oferowanych w największych serwisach internetowych. Za kolejne 29% podaży według autorów raportu odpowiadają miasta powyżej 100 tys. mieszkańców.

Rozwój najmu instytucjonalnego (PRS) w Polsce

Początek października 2023 r. to również data publikacji raportu firmy PwC, poświęconemu analizie rozwoju najmu instytucjonalnego (PRS - Private Rented Sector) w pierwszym półroczu roku. Według raportu, w pierwszej połowie 2023 roku odnotowano zaledwie dwie transakcje wykonane w sektorze PRS, a liczba mieszkań w budowie spadła o 23%.

Autorzy wnioskują, iż głównymi powodami spowolnienia były wysokie stopy procentowe, wysokie oczekiwania cenowe właścicieli projektów oraz dostępność działek pod zabudowę.

Zasoby PRS w budowie według raportu PwC opartego o dane na koniec pierwszej połowy 2023 roku.
H1: pierwsza połowa roku (ang. first half of the year), H2: druga połowa roku

Jednocześnie, zespół PwC wskazuje, iż liczba mieszkań planowanych przez PRS do wybudowania w przyszłości wzrosła o 30%. Może to wskazywać na chęć dalszego rozwoju w Polsce, gdy uwarunkowania ekonomiczne będą bardziej sprzyjające.

Przyrost lokali na wynajem najmu w zasobach PRS według raportu PwC opartego o dane na koniec pierwszej połowy 2023 roku

Branża nieruchomości w Polsce stale ewoluuje, odpowiadając na zmieniające się potrzeby i oczekiwania klientów oraz dynamiczne warunki rynkowe. Wiedza przedstawiona w tym artykule może stanowić cenny kapitał dla wszystkich zainteresowanych nieruchomościami - od doświadczonych inwestorów po osoby dopiero planujące wynajem. Pamiętajmy jednak, iż przedstawione powyżej informacje stanowią jedynie punkt wyjścia. Przed podjęciem jakichkolwiek decyzji finansowych czy strategicznych, zawsze zalecam dalsze dogłębne badania i konsultacje z ekspertami branżowymi (na przykład podczas szkoleń i spotkań lokalnych Stowarzyszenia Mieszkanicznik), aby zapewnić sobie solidne podstawy do podejmowania trafnych decyzji.

Autor: Dawid Michna,
Główny Analityk Stowarzyszenia Mieszkanicznik

Źródła:

  1. Otodom Analytics: Raport z rynku najmu sierpień 2023
  2. Morizon.pl i Gratka.pl - Rynek nieruchomości raport III kwartał 2023
  3. mBank - Raport na temat rynku najmu lokali mieszkalnych w Polsce
  4. PwC - przegląd rynku PRS w pierwszym półroczu 2023
Idź do oryginalnego materiału