Wysokość przychodów a obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych w 2024 roku

1 rok temu

O tym, kto powinien prowadzić księgi rachunkowe stanowi ustawa o rachunkowości. Niektóre jednostki mają obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych po osiągnięciu określonego limitu przychodów.

Które jednostki zobowiązane są do prowadzenia ksiąg rachunkowych?

Do prowadzenia ksiąg rachunkowych zobowiązane są m.in.:

1) spółki handlowe (osobowe i kapitałowe) oraz spółki cywilne (z zastrzeżeniem pkt 2), a także inne osoby prawne;

2)

– osoby fizyczne,

– spółki cywilne osób fizycznych,

– spółki cywilne osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku,

– spółki jawne osób fizycznych,

– spółki partnerskie oraz

– przedsiębiorstwa w spadku,

jeżeli ich przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy wyniosły co najmniej równowartość w walucie polskiej 2 000 000 euro;

3) przedsiębiorstwa w spadku, o ile na dzień poprzedzający dzień otwarcia spadku prowadzone były księgi rachunkowe;

4) jednostki organizacyjne działające na podstawie Prawa bankowego, przepisów o obrocie papierami wartościowymi, przepisów o świadczeniu usług finansowania społecznościowego dla przedsięwzięć gospodarczych, przepisów o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi, przepisów o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej, przepisów o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych lub przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, bez względu na wielkość przychodów;

5) gminy, powiaty, województwa i ich związki, a także państwowe, gminne, powiatowe i wojewódzkie jednostki budżetowe, gminne, powiatowe i wojewódzkie zakłady budżetowe;

6) jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, z wyjątkiem spółek, o których mowa w pkt 1 i 2;

7) oddziały i przedstawicielstwa przedsiębiorców zagranicznych;

8) jednostki niewymienione w pkt 1) – 7), o ile otrzymują one na realizację zadań zleconych dotacje lub subwencje z budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego lub funduszów celowych – od początku roku obrotowego, w którym dotacje lub subwencje zostały im przyznane;

9) alternatywne spółki inwestycyjne.

Pozostałe jednostki, które nie mają obowiązku prowadzenia ksiąg rachunkowych, mogą je prowadzić dobrowolnie.

Jak wylicza się limit przychodów dla obowiązku prowadzenia ksiąg rachunkowych?

Jak wskazano powyżej, osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki cywilne osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku, spółki jawne osób fizycznych, spółki partnerskie oraz przedsiębiorstwa w spadku mają obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych, o ile ich przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy wyniosły co najmniej równowartość w walucie polskiej 2 000 000 euro.

Limit przychodów przelicza się na złote po średnim kursie euro ogłoszonym przez NBP, na pierwszy dzień roboczy października roku poprzedzającego rok obrotowy.

Średni kurs euro ogłoszony przez NBP na 2 października 2023 roku wyniósł 4,6091 zł.

Ww. podmioty będą więc zobowiązane do prowadzenia ksiąg rachunkowych w 2024 roku, o ile ich przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za 2023 rok wyniosły co najmniej 9 218 200 złotych.

Wskazany wyżej limit jest niższy od tego, który obowiązywał w roku poprzednim.

Z czym się wiąże prowadzenie ksiąg rachunkowych?

Prowadzenie ksiąg rachunkowych oznacza ewidencjonowanie w nich wszystkich operacji związanych z działalnością spółki, nie tylko księgowanie faktur sprzedażowych i kosztowych, ale np. także zapisywanie wypłaty zaliczek.

Pełna księgowość składa się m.in. z wykazu aktywów i pasywów. Aktywa to majątek spółki o wiarygodnie określonej wartości, uzyskany w wyniku przeszłych zdarzeń, które spowodują w przyszłości wpływ do jednostki korzyści ekonomicznych. Z kolei pasywa oznaczają źródła pochodzenia majątku przedsiębiorstwa: kapitały własne, przekazane jednostce przez właścicieli oraz wypracowane w trakcie działalności jednostki gospodarczej kapitały obce, czyli wszelkie zobowiązania. Co istotne suma aktywów musi być równa pasywom.

Ponadto dla wszystkich podmiotów prowadzących pełną księgowość obowiązkowe jest sporządzanie sprawozdań finansowych.

Do prowadzenia ksiąg rachunkowych w 2024 roku będą zobowiązane osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki cywilne osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku, spółki jawne osób fizycznych, spółki partnerskie oraz przedsiębiorstwa w spadku, o ile ich przychody netto ze sprzedaży za 2023 rok wyniosą co najmniej 9 218 200 złotych.

Idź do oryginalnego materiału