Czas związany z obchodzonym dniem Wszystkich Świętych oraz Zaduszek, związany jest z odwiedzinami na cmentarzach. Od lat sukcesywnie przybywa wyszukiwarek, które ułatwiają odnalezienie grobu nie tylko rodzinom, ale także genealogom.
Mimo wielu proponowanych zmian w ustawie o cmentarzach, do tej pory wyszukiwarki grobów oraz kwestie organizacyjne związane z prowadzeniem i utrzymaniem nekropolii oraz miejsc spoczynku, wciąż nie zostały uregulowane prawnie. Mowa oczywiście o dostosowaniu przepisów do warunków współczesnych, gdyż dotychczasowe obowiązują od końca lat 50. i, mówiąc najoględniej, w wielu kwestiach są przestarzałe i „nieżyciowe”.
W obecnych czasach, kiedy wiele osób przemieszcza się po kraju i świecie, nierzadko zamieszkując z dala od rodzinnych stron, doglądanie miejsc spoczynku bliskich staje się trudne. Wiele osób szuka grobów swoich krewnych, w tym genealogowie czy badacze lokalnej historii. Ułatwiają to wyszukiwarki, które są sporządzane w większości przez zarządców cmentarzy lub same parafie.
Poniżej zebraliśmy zestaw linków do ww. publicznych ewidencji nekropolii w naszym regionie. Część z nich jest stworzona w jednym systemie wyszukiwania (cmentarz św. Piotra, św. Wawrzyńca, w Witkowie i Niechanowie), przez co należy sprawdzać dokładne położenie grobu.
Gniezno:
- Cmentarz św. Krzyża w Gnieźnie
- Cmentarz św. Piotra
- Cmentarz św. Wawrzyńca (ul. 17 Dywizji Piechoty)
- Cmentarz św. Trójcy (ul. Witkowska)
Powiat gnieźnieński:
- Cmentarz w Trzemesznie
- Cmentarz w Witkowie
- Cmentarz w Niechanowie
- Cmentarz w Czerniejewie
- Cmentarz w Żydowie
- Cmentarz w Kłecku
- Cmentarz w Kiszkowie