Z wnioskiem o dokonanie nowelizacji przepisów rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 30.4.2008 r. w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w państwowych jednostkach budżetowych resortu spraw wewnętrznych i administracji (Dz.U. z 2008 r. Nr 82 poz. 494) wystąpił Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji. Zgodnie z art. 773 § 1 Kodeksu pracy warunki wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w państwowych jednostkach sfery budżetowej, o ile nie są oni objęci układem zbiorowym pracy, określa w drodze rozporządzenia – w zakresie niezastrzeżonym w innych ustawach do adekwatności innych organów – minister adekwatny do spraw pracy na wniosek adekwatnego ministra.
Ma to m. in. miejsce w przypadku ustalania zasad wynagradzania pracowników zatrudnionych w zakładach budżetowych, gospodarstwa pomocniczych oraz jednostkach budżetowych. 3.11.2023 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z 30.10.2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w państwowych jednostkach budżetowych resortu spraw wewnętrznych i administracji (Dz.U. z 2023 r. poz. 2369; dalej: WynPracJednBudżR23).
Wyższa nagroda jubileuszowa
WynPracJednBudżR23 w § 12 w ust. 1 dodaje pkt 6, w brzmieniu: „400% miesięcznego wynagrodzenia – po 45 latach pracy”. Oznacza to, iż wprowadzony został kolejny poziom nagrody jubileuszowej w wysokości 400% wynagrodzenia po 45 latach pracy. Dotychczas pracownicy mogli otrzymać maksymalnie nagrodę jubileuszową w wysokości 300% wynagrodzenia po 40 latach pracy.
WynPracSprawWewR23 zawiera przepis przejściowy, na mocy którego do nagrody jubileuszowej po 45 latach pracy będą uprawnieni pracownicy zatrudnieni w państwowych jednostkach budżetowych resortu spraw wewnętrznych i administracji na dzień wejścia w życie rozporządzenia, tj. 3.11.2023r. którzy przed tym dniem posiadali co najmniej czterdziestopięcioletni staż pracy.
Podwyższona wysokość odprawy emerytalno-rentowej
Nowe brzmienie otrzymał § 13 ust. 1 WynPracJednBudżR23. W myśl zmienionych przepisów pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do renty z tytułu niezdolności do pracy lub emerytury, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę lub emeryturę, przysługuje jednorazowa odprawa pieniężna w wysokości:
- jednomiesięcznego wynagrodzenia – o ile pracownik był zatrudniony krócej niż 10 lat;
- dwumiesięcznego wynagrodzenia – o ile pracownik był zatrudniony co najmniej 10 lat;
- trzymiesięcznego wynagrodzenia – o ile pracownik był zatrudniony co najmniej 15 lat;
- sześciomiesięcznego wynagrodzenia – o ile pracownik był zatrudniony co najmniej 20 lat.
Wprowadzona zmiana oznacza podniesienie wysokości jednorazowej odprawy pieniężnej, wypłacanej pracownikom w związku z przejściem na rentę lub emeryturę. Pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do renty z tytułu niezdolności do pracy lub emerytury, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na jedno z tych świadczeń, przysługuje jednorazowa odprawa pieniężna w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia, o ile pracownik był zatrudniony krócej niż 10 lat. Ponadto nowelizacja WynPracSprawWewR23 spowodowała, iż pracownikowi po przepracowaniu co najmniej 10 lat przysługuje odprawa pieniężna w wysokości dwumiesięcznego wynagrodzenia, a nie jak dotychczas jednomiesięcznego wynagrodzenia, zaś po przepracowaniu co najmniej 15 lat trzymiesięcznego wynagrodzenia, a nie dwumiesięcznego wynagrodzenia. Po przepracowaniu co najmniej 20 lat pracownik mógł liczyć na odprawę w wysokości 3 miesięcznego wynagrodzenia, po zmianie przepisów wysokość odprawy zwiększono do wysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia.