Z tą ulgą możesz oszczędzić 53 tys. zł. Wielu nie wie, iż te rzeczy też można odliczyć od podatku

3 godzin temu
Ulga termomodernizacyjna to jeden z najbardziej efektywnych sposobów na pomniejszenie podatku do opłacenia. Dzięki niej na naszym koncie może zostać maksymalnie 53 tysiące złotych, a jeżeli odliczymy ją wspólnie z małżonkiem, to choćby dwa razy tyle. Jakie wydatki i usługi możemy rozliczyć w PIT?


Ulga termomodernizacyjna istnieje od 2019 roku i została wprowadzona jako zachęta do inwestowania w odnawialne źródła energii, ale nie tylko, w domach jednorodzinnych. Dzięki niej podatnicy mają możliwość obniżenia swojego dochodu do opodatkowania o wydatki poniesienie na modernizację.

"Ulga termomodernizacyjna przysługuje właścicielom lub współwłaścicielom domów jednorodzinnych (także w zabudowie szeregowej lub bliźniaczej). Maksymalna kwota odliczenia od dochodu wynosi 53 tys. zł w odniesieniu do wszystkich realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych (w przypadku małżeństwa kwota ta może wynieść 106 tys. zł)" – podaje Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Termomodernizacja wbrew pozorom to nie tylko instalacja fotowoltaiki czy montaż kolektorów słonecznych. Ulga podatkowa obejmuje również wymianę źródła energii na bardziej ekologiczne, czyli np. montaż kotła na pellet, bo nie korzysta z paliw kopalnych.

W ramach ulgi można również odliczyć koszty związane z dociepleniem ścian i dachu, a także montaż bardziej szczelnych okien i drzwi. Po prostu zmniejszenie strat ciepła oznacza niższe zużycie energii, co przekłada się też ogólnie na większe oszczędności.

Jakie wydatki i usługi można odliczyć w ramach ulgi termomodernizacyjnej?


Pełna lista wydatków kwalifikujących się wydatków oraz usług znajduje się w rozporządzeniu Ministra Inwestycji i Rozwoju. Wypisałem je poniżej:

Materiały budowlane i urządzenia:


materiały budowlane wykorzystywane do docieplenia przegród budowlanych, płyt balkonowych oraz fundamentów wchodzące w skład systemów dociepleń lub wykorzystywane do zabezpieczenia przed zawilgoceniem;

węzeł cieplny wraz z programatorem temperatury;

kocioł gazowy kondensacyjny wraz ze sterowaniem, armaturą zabezpieczającą i regulującą oraz układem doprowadzenia powietrza i odprowadzenia spalin;

kocioł olejowy kondensacyjny wraz ze sterowaniem, armaturą zabezpieczającą i regulującą oraz układem doprowadzenia powietrza i odprowadzenia spalin;

zbiornik na gaz lub zbiornik na olej


kocioł na paliwo stałe (na tzw. biomasę - red.);

przyłącze do sieci ciepłowniczej lub gazowej;

materiały budowlane wchodzące w skład instalacji ogrzewczej;

materiały budowlane wchodzące w skład instalacji przygotowania ciepłej wody użytkowej;

materiały budowlane wchodzące w skład systemu ogrzewania elektrycznego;

pompa ciepła wraz z osprzętem;

kolektor słoneczny wraz z osprzętem;

ogniwo fotowoltaiczne wraz z osprzętem;

stolarka okienna i drzwiowa, w tym okna, okna połaciowe wraz z systemami montażowymi, drzwi balkonowe, bramy garażowe, powierzchnie przezroczyste nieotwieralne;

materiały budowlane składające się na system wentylacji mechanicznej wraz z odzyskiem ciepła lub odzyskiem ciepła i chłodu.


Usługi:


wykonanie audytu energetycznego budynku przed realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego;

wykonanie analizy termograficznej budynku;

wykonanie dokumentacji projektowej związanej z pracami termomodernizacyjnymi;

wykonanie ekspertyzy ornitologicznej i chiropterologicznej;

docieplenie przegród budowlanych lub płyt balkonowych lub fundamentów;

wymiana stolarki zewnętrznej np.: okien, okien połaciowych, drzwi balkonowych, drzwi zewnętrznych, bram garażowych, powierzchni przezroczystych nieotwieralnych;

wymiana elementów istniejącej instalacji ogrzewczej lub instalacji przygotowania ciepłej wody użytkowej lub wykonanie nowej instalacji wewnętrznej ogrzewania lub instalacji przygotowania ciepłej wody użytkowej;

montaż kotła gazowego kondensacyjnego;

montaż kotła olejowego kondensacyjnego;

montaż pompy ciepła;

montaż kolektora słonecznego;

montaż systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła z powietrza wywiewanego;

montaż instalacji fotowoltaicznej;

uruchomienie i regulacja źródła ciepła oraz analiza spalin;

regulacja i równoważenie hydrauliczne instalacji;

demontaż źródła ciepła na paliwo stałe.


Ważna zmiana w 2025 roku. Od podatku można odliczyć jeszcze magazyny energii i ciepła


To jednak nie wszystko – od 1 stycznia 2025 roku katalog wydatków objętych ulgą został poszerzony o magazyny energii oraz magazyny ciepła. Dodatkowo, na ten cel można otrzymać dofinansowanie z programu Mój Prąd (nabór wniosków trwa do 6 marca).

Wprowadzone modyfikacje mają na celu rozwianie wątpliwości interpretacyjnych dotyczących ulgi. Do tej pory przyjmowano, iż koszty magazynów energii można odliczyć jedynie wtedy, gdy stanowią one element instalacji OZE (odnawialnych źródeł energii). w tej chwili odliczenie możliwe jest także w przypadku zakupu samodzielnego urządzenia.

W jaki sposób możemy odliczyć ulgę termomodernizacyjną na powyższe wydatki? Możemy to zrobić w zeznaniu podatkowym (PIT-36, PIT-36L, PIT- 37 lub PIT-28) od:

dochodu opodatkowanego według skali podatkowej


dochodu opodatkowanego podatkiem liniowym


przychodu podlegającego opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych



Jeśli już wysłaliśmy PIT, to nie musimy się martwić, iż przepadły nam pieniądze. Wydatki można bowiem rozliczyć w przyszłym roku – maksymalny okres rozliczenia wynosi 6 lat.

Pytań z pewnością jest, dlatego warto zajrzeć na stronę Ministerstwa Klimatu i Środowiska, gdzie dostępne są szczegółowe informacje i odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Idź do oryginalnego materiału