Praca w trudnych warunkach zwiększa ryzyko wystąpienia poważnych problemów zdrowotnych. Narażenie na toksyczne substancje, długotrwałe przeciążenie organizmu czy kontakt z chorobotwórczymi czynnikami może prowadzić do rozwoju chorób zawodowych. Właśnie z tego powodu państwo przewidziało system wsparcia dla osób, które ucierpiały w wyniku wykonywanej pracy. Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) oferuje jednorazowe odszkodowania, których wysokość zależy od stopnia uszczerbku na zdrowiu. Jakie warunki trzeba spełnić, by je otrzymać?
REKLAMA
Zobacz wideo Zdarza się, iż ta choroba nie boli. Problem pojawia się przy zajściu w ciążę [MAMY CZAS]
Co to jest choroba zawodowa? Państwowa Inspekcja Pracy wyjaśnia
Choroba zawodowa to schorzenie powstałe w wyniku działania szkodliwych czynników w miejscu pracy. Aby za takową została uznana, musi figurować w wykazie chorób zawodowych ustanowionym w rozporządzeniu Rady Ministrów. Co istotne, diagnoza może zostać postawiona także po zakończeniu pracy.
Za chorobę zawodową uważa się chorobę wymienioną w wykazie chorób zawodowych, o ile można stwierdzić bezspornie lub z wysokim prawdopodobieństwem, iż została ona spowodowana działaniem czynników szkodliwych dla zdrowia występujących w środowisku pracy lub wywołał ją sposób wykonywania pracy, zwanych narażeniem zawodowym (art. 2351 Kodeksu pracy)
- czytamy na stronie Państwowej Inspekcji Pracy.
Rozpoznanie choroby zawodowej u pracownika lub byłego pracownika może nastąpić w okresie jego zatrudnienia w narażeniu zawodowym albo po zakończeniu pracy w takim narażeniu, pod warunkiem wystąpienia udokumentowanych objawów chorobowych w okresie ustalonym w wykazie chorób zawodowych (art. 2352 Kodeksu pracy)
- to kolejna ważna informacja, którą zajedziemy na stronie pip.gov.pl.
Ile wynosi świadczenie z tytułu choroby zawodowej? Jednorazowe odszkodowanie wypłaca ZUS
Osoby, które w wyniku choroby zawodowej doznały trwałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu, mogą ubiegać się o jednorazowe odszkodowanie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jak podaje Business Insider, wysokość świadczenia wynosi 1431 złotych za każdy procent uszczerbku na zdrowiu. Natomiast osoby całkowicie niezdolne do pracy i wymagające stałej opieki mogą otrzymać 25 044 złote. W przypadku śmierci pracownika rodzinie przysługuje odszkodowanie w wysokości 128 799 złotych. Rozporządzenie Rady Ministrów szczegółowo określa wykaz chorób uznawanych za zawodowe. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie lexlege.pl. Podejrzenie wystąpienia choroby zawodowej może zgłosić: pracownik, pracodawca lub lekarz prowadzący.Zobacz też: Ci seniorzy dostaną większe przelewy. To dodatkowe 312 złotych co miesiąc
Zgłoszenie powinno być skierowane do państwowego powiatowego inspektora sanitarnego oraz okręgowego inspektora pracy. Orzeczenie wydaje lekarz specjalista. Stanowi ono podstawę do administracyjnej decyzji inspektora sanitarnego o uznaniu choroby zawodowej. Decyzja jest dwuinstancyjna – w przypadku odmowy można odwołać się do wojewódzkiego inspektora sanitarnego i dalej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, a ostatecznie do Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Od decyzji powiatowego inspektora sanitarnego w sprawie choroby zawodowej przysługuje stronom postępowania odwołanie do wojewódzkiego inspektora sanitarnego, za pośrednictwem państwowego powiatowego inspektora sanitarnego, który wydał kwestionowaną decyzję, w terminie 14 dni od dnia otrzymania decyzji
- czytamy na stronie Państwowej Inspekcji Pracy.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.