Zachowek

1 rok temu

Zachowek jest to uprawnienie, które ma na celu ochronę najbliższych krewnych spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z przepisów ustawy, są to zstępni (każdy kolejny potomek spadkodawcy tj. dzieci, wnuki itp.), małżonek oraz rodzice.

Zatem te osoby mogą żądać od osoby powołanej zamiast nich do spadku zapłaty kwoty pieniężnej i jest to pewnego rodzaju substytut spadku, który należałby się im w przypadku dziedziczenia ustawowego (czyli bez sporządzonego testamentu).

Zachowek ma zastosowanie wtedy, gdy z różnych przyczyn spadkodawca pomija wymienione wyżej osoby przy wyrażeniu swojej ostatniej woli. Na przykład, gdy spadkodawca powierza cały swój majątek tylko jednemu członkowi rodziny lub jeszcze za życia przekazuje mu wszelkie wartościowe nieruchomości i rzeczy w drodze darowizny. W sytuacji, gdy spadkodawca w chwili śmierci posiadał rodziców, małżonka i dzieci to roszczenie o zachowek mają tylko ci krewni, którzy dziedziczyliby (na podstawie dziedziczenia ustawowego) w pierwszej kolejności, czyli w takiej sytuacji – tylko dzieci i małżonek.

Zachowek to świadczenie pieniężne, dlatego tylko w takiej formie może być wydane. Oznacza to, iż nie można żądać od spadkobiercy rzeczy znajdujących się w masie spadkowej. Zachowek wynosi połowę tego, co uprawnionemu przypadłoby przy dziedziczeniu ustawowym. jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo małoletni przysługują mu 2/3 wartości udziału spadkowego. Dlatego, każdy przypadek musi być osobno analizowany.

Idź do oryginalnego materiału