Zakończenie projektu twinningowego w Serbii

1 rok temu

W wydarzeniu wzięli m.in. udział przedstawiciele UOKiK, którzy podsumowali działania realizowane przez ekspertów Urzędu.

16 maja w Belgradzie odbyło się oficjalne zakończenie unijnego projektu twinningowego, którego celem było wzmocnienie systemu ochrony konsumentów w Serbii. W wydarzeniu wzięli m.in. udział przedstawiciele UOKiK, którzy podsumowali działania realizowane przez ekspertów Urzędu.

Współpraca bliźniacza (ang. twinning) to program powstały z inicjatywy i finansowany ze środków Komisji Europejskiej. Projekt "Wzmocnienie systemu ochrony konsumentów w Serbii jako odpowiedź na nowe wyzwania rynkowe" realizowany był przez UOKiK w konsorcjum ze Słowacją i Niemcami od czerwca 2021 r. Jego głównym beneficjentem było Ministerstwo Handlu Wewnętrznego i Zagranicznego. Podstawowym celem działań było przygotowanie Serbii zarówno do zobowiązań wynikających z członkostwa w Unii Europejskiej, jak i wyzwań współczesnego rynku.

W ramach projektu UOKiK pełnił wiodącą rolę w dwóch komponentach: „Nowe wyzwania rynkowe, takie jak ochrona konsumentów w transakcjach online” oraz „Możliwości, zasoby i kompetencje systemu instytucjonalnego ochrony konsumentów”. W praktyce Urząd odpowiadał przede wszystkim za działania w zakresie e-commerce i e-enforcement, w szczególności polegające na wsparciu projektowanych zmian prawnych i egzekwowania przepisów związanych z handlem elektronicznym. Eksperci Urzędu dzielili się również wiedzą i najlepszymi praktykami dotyczącymi instytucjonalnego wzmocnienia systemu ochrony konsumentów, w tym opracowania modelu współpracy z pozarządowymi organizacjami konsumenckimi, oraz edukacji służącej podnoszeniu świadomości konsumenckiej. Działania Urzędu objęły między innymi szkolenia dla urzędników, przedsiębiorców, organizacji pozarządowych oraz przeprowadzanie badań dotyczących wiedzy na temat ochrony konsumentów.

UOKiK jest przez cały czas obecny w projekcie twinningowym realizowanym na rzecz marokańskiego Urzędu ds. Konkurencji, w ramach którego współpracuje ze swoimi odpowiednikami z Grecji i Włoch.

Idź do oryginalnego materiału