Zaległe składki ZUS bez podatku

1 rok temu

Przychodem podatnika jest zatem przysporzenie majątkowe wyrażone w pieniądzu, czyli zarówno pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość świadczeń niepieniężnych, w tym nieodpłatnych. O ile w przypadku pieniędzy dla powstania przychodu wystarczającym jest ich otrzymanie lub postawienie do dyspozycji podatnika, o tyle w przypadku świadczeń niepieniężnych przychód powstaje w momencie ich faktycznego otrzymania.

Interpretacja ogólna nr DD3.8203.1.2023 Ministra Finansów z dnia 30 marca 2023 r.

Przykre konsekwencje kontroli ZUS

ZUS skontrolował umowy zlecenie w Twojej firmie i uznał je za umowy o pracę? W toku kontroli zweryfikowano podleganie zleceniobiorcy pod obowiązkowe ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne i nakazano zapłatę zaległych składek? Resort finansów przyznał, iż zapłata zaległych składek nie powoduje po stronie ubezpieczonego konsekwencji podatkowych!

Płatnik składek, który błędnie kwalifikował umowy zlecenia, a tym samym nie odprowadzał od nich należnych składek na ubezpieczenia społeczne lub/i ubezpieczenie zdrowotne ma obowiązek opłacić zaległe składki wraz z odsetkami za zwłokę.

KIS przegrywa w sądach administracyjnych

Po latach sądowych batalii, które były pokłosiem rozbieżności interpretacyjnych pomiędzy stanowiskiem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, a sądów administracyjnych, doczekaliśmy się jednolitego i jasnego stanowiska.

Przypomnijmy, iż KIS stał na stanowisku, iż opłacone ze środków płatnika składek zaległe składki na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne, na gruncie przepisów ustawy o PIT stanowią dla podatników (pracowników, zleceniobiorców) przychód zaliczany odpowiednio:

  • do przychodów ze stosunku pracy (art. 12 ust. 1 ustawy PIT)
  • do innych źródeł (art. 20 ust. 1 ustawy PIT)
  • do przychodu z umowy zlecenia (art. 13 pkt 8 ustawy PIT).

Sądy administracyjne z kolei, przyjęli linię orzeczniczą, zgodnie z którą zapłata przez pracodawcę (lub zleceniodawcę), z jego własnych środków, zaległych składek na ubezpieczenia społeczne i składkę zdrowotną za podatnika nie powoduje u niego żadnego przysporzenia majątkowego.

Stanowisko Ministra Finansów na korzyść podatnika

Resort finansów przyznaje, iż na gruncie art. 11 ust. 1 ustawy o PDOF, zapłata przez płatnika z własnych środków kwoty zaległych składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne w części, w której powinny być one sfinansowane z dochodu ubezpieczonego – podatnika (pracownika, zleceniobiorcy, byłego pracownika lub zleceniobiorcy) nie stanowi dla niego przychodu, zatem nie należy opłacać od tych kwot podatku dochodowego od osób fizycznych. Nie ma również obowiązku wystawiania informacji PIT-11.

Zapłacenie przez płatnika składek zaległych składek sus oraz składki zdrowotnej jest wykonaniem zobowiązania publicznoprawnego ciążącego na płatniku składek i nie stanowi wykonania obowiązku za pracowników, zleceniobiorców, byłych pracowników lub zleceniobiorców oraz nie powoduje powstania przychodu podatkowego u tych podatników.

Interpretacja ogólna nr DD3.8203.1.2023 Ministra Finansów z dnia 30 marca 2023 r.

Według Ministra Finansów płatnik nie może scedować na podatników (pracowników, zleceniobiorców, byłych pracowników lub zleceniobiorców). obowiązku zapłaty zaległych składek, stąd też późniejsza ich zapłata nie może być uznana za świadczenie dokonane “za ubezpieczonych”, gdyż nie są oni zobowiązani do ich zapłaty.

Zapłatę przez płatnika składek zaległych składek sus oraz składek zdrowotnych należy uznać za czynność neutralną pod względem podatkowym dla podatnika. Tym samym zapłata ww. składek przez płatnika składek nie kreuje po jego stronie statusu płatnika podatku PIT oraz obowiązku informacyjnego, o którym mowa w art. 42a ustawy PIT.

Interpretacja ogólna nr DD3.8203.1.2023 Ministra Finansów z dnia 30 marca 2023 r.
Idź do oryginalnego materiału