Zawezwanie do próby ugodowej – co warto wiedzieć?

3 miesięcy temu

Rozprawa sądowa niemal zawsze wiąże się z dużym stresem, a na dodatek może oznaczać dla poszczególnych stron sporu konieczność poniesienia niemałych kosztów pieniężnych. Dlatego jeżeli jest to możliwe, warto jej uniknąć. Można to zrobić, zawierając ugodę. Aby jednak skorzystać z takiego rozwiązania, należy pamiętać o dopełnieniu kilku niezbędnych formalności. Podstawę stanowi wniesienie zawezwania do próby ugodowej. Co to takiego? Wyjaśniamy!

Ugoda zgodnie uznawana jest przez większość prawników za bardzo korzystną metodę rozwiązywania sporów między zwaśnionymi stronami. Oczywiście – nie zawsze są warunki do tego, by ją zawrzeć. Wiele zależy od rodzaju konfliktu, jego przedmiotu, stosunków, w jakich pozostają ze sobą walczące strony itd. o ile jednak istnieje cień szansy, na polubowne rozwiązanie problemu, warto z niego skorzystać, gdyż w ten sposób można zaoszczędzić sobie sporo nerwów i pieniędzy. Jak zostało wspomniane – podstawą do ugody jest przedłożenie zawezwania do próby ugodowej.

Czym jest zawezwanie do próby ugodowej?

W największym skrócie – zawezwanie do próby ugodowej jest pismem procesowym wnoszonym do sądu przez wierzyciela, w którym opisane zostają w sposób precyzyjny jego roszczenia. Inaczej rzecz ujmując – to swojego rodzaju wezwanie, w którym dana strona określa przedmiot sprawy i przedstawia propozycje jej polubownego rozwiązania.

Zawezwanie do próby ugodowej nie jest formą pozwu. To dokument, który ma w zasadzie zapobiec temu, by takowy pozew został przez jedną ze stron złożony. Co ważne – nie wszystkie sprawy mogą ugodą się zakończyć. Sąd ma prawo odmówić takiego rozwiązania sprawy, jeżeli uzna, iż polubowne porozumienie się stron jest w danym przypadku niedopuszczalne, bądź gdy treść ugody jest sprzeczna z prawem, zasadami współżycia społecznego lub ma na celu obejście obowiązujących przepisów.

Zasada swobody umów a ugodowe rozwiązanie sporu

Możliwość zawarcia ugody wynika z obowiązującej w Polsce zasady swobody umów. W związku z tym strony stosunków cywilnoprawnych chcące zawrzeć ugodę mają możliwość kształtować swoje roszczenia w sposób dość swobodny i odpowiedni dla siebie, oczywiście uwzględniając to, by warunki te były zgodne z obowiązującym prawem.

Zawezwanie do próby ugodowej – co powinno zawierać?

Zawezwanie do próby ugodowej powinno w pierwszej kolejności zwięźle przedstawić charakter sprawy. Chodzi o to, by w sposób wyczerpujący przedstawić sądowi oraz stronie przeciwnej charakter oraz przedmiot sporu, a także zakres postępowania pojednawczego.

Następnie ważne jest podania swoich żądań – propozycji polubownego rozwiązania sporu. Co ważne – nie ma konieczności specjalnego argumentowania słuszności przedstawionych rozwiązań.

W zawezwaniu należy podać dane stron, w tym adresy osób, które zostaną później wezwane do przeprowadzenia tzw. postępowania pojednawczego.

Jak zostało wspomniane – treść ugody w zawezwaniu musi być zgodna z obowiązującym prawem. Nie może w żaden sposób naruszać przyjętych zasad współżycia społecznego i nie może być próbą ominięcia przepisów. W innym przypadku sąd może nie zgodzić się na takie rozwiązanie sprawy.

Sprawdź: Rygor natychmiastowej wykonalności – co oznacza?

Zawezwanie do próby ugodowej – postępowanie

Z zawezwaniem do próby ugodowej należy zgłosić się do o sądu rejonowego adekwatnego dla przeciwnika, niezależnie od przedmiotu sprawy. W przypadku braku podstaw do ustalenia adekwatności sądu, można skierować takie wezwanie do sądu rejonowego adekwatnego dla miejsca zamieszkania lub siedziby osoby składającej wezwanie.

Na dalszym etapie przeprowadzone zostaje postępowanie pojednawcze. Prowadzi je sąd w składzie jednego sędziego. Z posiedzenia ugodowego sporządza się protokół. Zawiera on informacje o tym, czy strony doszły do porozumienia i jeżeli tak, to na jakich konkretnie warunkach.

Od zawezwania do próby ugodowej pobiera się piątą część opłaty, jaka byłaby należna od pozwu w danej sprawie. Standardowa opłata od pozwu ustalana jest natomiast według wartości przedmiotu sporu lub wartości przedmiotu zaskarżenia i wynosi aktualnie:

  • do 500 złotych – w kwocie 30 złotych;
  • ponad 500 złotych do 1500 złotych – w kwocie 100 złotych;
  • ponad 1500 złotych do 4000 złotych – w kwocie 200 złotych;
  • ponad 4000 złotych do 7500 złotych – w kwocie 400 złotych;
  • ponad 7500 złotych do 10 000 złotych – w kwocie 500 złotych;
  • ponad 10 000 złotych do 15 000 złotych – w kwocie 750 złotych;
  • ponad 15 000 złotych do 20 000 złotych – w kwocie 1000 złotych.

natomiast w sprawach o prawa majątkowe przy wartości przedmiotu ponad 20 000 złotych pobiera się od pisma opłatę stosunkową wynoszącą 5% tej wartości, nie więcej jednak niż 200 000 złotych.

Zawezwanie do próby ugodowej – pomoc prawna

W sprawnym zawarciu ugody cenna może być profesjonalna pomoc prawna. Już na samym początku narodzenia się konfliktu warto omówić różne możliwości jego zażegnania z doświadczonym prawnikiem. Ten nie tylko wskaże realne szanse na polubowne zakończenie sprawy, ale też rzetelnie oceni, czy ewentualna ugoda będzie dla danej strony opłacalna. Oprócz tego prawnik pomoże w prawidłowym sporządzeniu zawezwania do próby ugodowej i dopełnieniu wszelkich innych niezbędnych formalności.

Kompleksową pomoc prawną na tym gruncie oferuje nasza Kancelaria. Zapraszamy do kontaktu:

[email protected]

71 737 37 22

Kancelaria prawna Sobota Jachira – Radca prawny Wrocław

Idź do oryginalnego materiału