W spółkach, których rok podatkowy pokrywa się z kalendarzowym do 2 kwietnia 2024 r. trzeba złożyć informacje o spółkach nieruchomościowych. Przypominamy, kogo dotyczy obowiązek.
Kto składa informację?
Do złożenia CIT/N1 (PIT/N1) są zobowiązane spółki nieruchomościowe.
Natomiast CIT/N2 (PIT/N2) składają podmioty, które posiadają w spółce nieruchomościowej:
- bezpośrednio lub pośrednio udziały dające co najmniej 5% praw głosu albo
- ogół praw i obowiązków dający co najmniej 5% prawa do udziału w zysku spółki niebędącej osobą prawną albo
- co najmniej 5% ogólnej liczby tytułów uczestnictwa lub praw o podobnym charakterze.
Czy moja spółka jest spółką nieruchomościową?
Aby spółka została uznana za nieruchomościową musi posiadać odpowiednią strukturę aktywów, nieruchomości o określonej wartości, a w niektórych przypadkach również osiągać przychody z najmu, dzierżawy, leasingu itd.
Aby to ustalić, trzeba przeanalizować sprawozdanie finansowe spółki i na tej podstawie stwierdzić, czy spełnia warunki do uznania za spółkę nieruchomościową.
Z pozoru proste przepisy budzą wiele wątpliwości interpretacyjnych. Dodatkowo obowiązki informacyjne mogą dotyczyć także zagranicznych podmiotów. To spory problem, zwłaszcza dla dużych międzynarodowych grup kapitałowych.
Należy również zwrócić uwagę, iż zgodnie z treścią interpretacji ogólnej Ministra Finansów, sam fakt posiadania udziałów w spółce nieruchomościowej wiąże się z obowiązkiem złożenia informacji. Dotyczy to podatników posiadających prawa do spółki nieruchomościowej bez względu na to, czy uzyskali przychód (dochód) z tego udziału.
Konsekwencje niedopełnienia obowiązków
Konsekwencje w postaci odpowiedzialności karno-skarbowej mogą dotknąć wspólników spółki nieruchomościowej, jak i osoby odpowiedzialne w spółce nieruchomościowej za dopełnianie tego typu obowiązków.
Zapraszamy do kontaktu – wesprzemy w ustaleniu, czy spółka spełnia definicję spółki nieruchomościowej oraz pomożemy w dopełnieniu obowiązków informacyjnych.