Zmiany w e-receptach w 2023 roku – czego dotyczą?

9 miesięcy temu

Rok 2023 może się wiązać z wieloma zmianami dotyczącymi e-recept. Jak informują różne media, realizowane są prace między innymi nad zmianami związanymi z popularną w tej chwili telemedycyną oraz wystawianiem e-recept pacjentom na odległość. Mają chronić interesy pacjentów oraz zwiększać ich bezpieczeństwo, celując przede wszystkim w zapobieganie nadużyciom. Jakie zmiany w przepisach mogą wystąpić w 2023 roku? Sprawdzamy!

Rok 2023 – zmiany w e-receptach

E-recepty to elektroniczne dokumenty wystawiane pacjentom przez lekarza, które stanowią podstawę do zakupu leków niedostępnych w sprzedaży ogólnej. Z tzw. wolnej ręki pacjent w aptece może kupić leki OTC, suplementy diety, wyroby medyczne czy produkty o innych rodzajach rejestracji, jednak medykamenty specjalistyczne należy stosować po wcześniejszej konsultacji z lekarzem i na jego wskazanie, co jest regulowane właśnie receptami.

Jeszcze jakiś czas temu w Polsce dominowały recepty papierowe – w tej chwili jednak praktycznie się z nimi nie spotykamy i obowiązującą formą przepisywania leków są e-recepty. Wprowadzenie e-recept niesie za sobą wiele zalet, w tym umożliwiło funkcjonowanie telemedycyny, czyli usług medycznych na odległość. E-recepty wyeliminowały też błędy ludzkie, więc nie trzeba się obawiać, iż farmaceuta źle odczyta pismo lekarza, wydając choremu inny lek. Nie trzeba też martwić się o zgubienie e-recepty albo niezapamiętanie rekomendowanego dawkowania leku, gdyż dokumenty zapisywane są na koncie IKP danej osoby. W roku 2023 są jednak planowane zmiany związane z wystawianiem e-recept, które mają regulować pewne kwestie prawne.

Po co zmiany przepisów dotyczących wystawiania e-recept w 2023 roku?

Wprowadzenie możliwości korzystania z telemedycyny wiąże się z wieloma udogodnieniami. Niejednokrotnie jest to szansa na szybszy kontakt z lekarzem i dostęp do potrzebnych leków. Jest to również opcja na uniknięcie ryzyka rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych, co wykorzystano m.in. w czasie pandemii, ograniczając zbędne gromadzenie się pacjentów w przychodniach. To jednak również wrota do pewnych nadużyć w kwestii wystawiania e-recept, które rząd planuje wyeliminować, aby pacjenci byli bezpieczni. Informacje o planowanych zmianach zaczęły pojawiać się już kilka miesięcy temu, jednak nie wszystkie zostały dokładnie sprecyzowane. Wszystkie zmiany dotyczące wystawiania e-recept w 2023 roku mają natomiast na celu doprecyzowanie przepisów, by zapobiegać nadużyciom i nieprawidłowościom, które budzą obawy.

Ograniczenia w wystawianiu e-recept na niektóre leki

Zmiany w przepisach mają wiązać się między innymi z pewnymi ograniczeniami związanymi z przepisywaniem pacjentom na odległość niektórych leków. Mowa przede wszystkim o lekach, które mogą przyczynić się do uzależnienia bądź odurzenia. Do takich leków zaliczają się np. opioidy oraz leki psychotropowe. Zmiany mają uregulować wystawianie e-recept na wspomniane preparaty bez wcześniejszego zbadania pacjenta. Przepisywane środki odurzające, psychotropowe oraz prekursory kategorii 1 mają być bardziej nadzorowane i objęte wyjątkową kontrolą. Są to bowiem preparaty, które – stosowane przez osoby bez wskazań czy bez odpowiedniej kontroli – mogłyby bardzo negatywnie odbić się na zdrowiu pacjenta, a choćby stanowić zagrożenie dla jego życia.

Regulacje dotyczące wystawiania e-recept bez konsultacji

Telemedycyna cieszy się ogromnym zainteresowaniem pacjentów i niewątpliwie ma wiele zalet, w tym może oszczędzić czas pacjenta i lekarza, gdy nie jest wymagany kontakt osobisty. Nie może to jednak wiązać się z nadużyciami, czyli wystawianiem pacjentom e-recept na leki bez prawdziwej konsultacji. Właśnie ta kwestia może też zostać uregulowana, jeżeli chodzi o zmiany przepisów w 2023 roku. Konsultacje medyczne na linii lekarz–pacjent są i zawsze powinny być podstawową kwestią w diagnostyce, doborze odpowiedniego leczenia i kontrolowaniu jego efektów. Zmiany przepisów mają więc celować w wystawianie e-recept „z automatu”, co mogłoby być niebezpieczne dla pacjenta. Konsultacja medyczna jest ważna w celu ustalenia wskazań do danej terapii i sprawdzenia, czy nie istnieją żadne przeciwwskazania związane z ewentualnym przyjęciem leku przez pacjenta.

E-recepta online po zmianach przepisów w 2023 roku

Zmiany przepisów dotyczących wystawiania e-recept mają usprawnić funkcjonowanie systemu opieki medycznej na odległość i jednocześnie chronić interesy pacjentów. Mogą również pomóc w przeciwdziałaniu nadużyciom. Nie celują natomiast w legalnie działające podmioty medyczne świadczące usługi z zakresu telemedycyny czy w pacjentów, którzy korzystają z nich odpowiedzialnie. Wybierając portal oferujący konsultacje z lekarzem na odległość z możliwością wystawienia e-recepty, warto kierować się swoim dobrem i bezpieczeństwem. Przykładem godnego zaufania portalu umożliwiającego e-konsultacje z lekarzem z możliwością otrzymania e-recepty jest tendoktor.pl. W tym miejscu pacjent może liczyć na prawdziwy kontakt z lekarzem oraz kompleksową konsultację z możliwością postawienia diagnozy i dobrania odpowiedniego leczenia.

Idź do oryginalnego materiału