Zmiany w PIT 2025 - czy podatnicy odczują ulgę?

4 dni temu

Kasowy PIT – alternatywna metoda rozliczenia dla przedsiębiorców

Do końca 2024 r. podstawową zasadą rozliczenia PIT przez przedsiębiorców stanowił tzw. memoriałowy sposób ustalania przychodów. Na czym to polega? W świetle art. 14 ust. 1 w związku z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych metoda memoriałowa zakłada, iż przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej powinien zostać rozpoznany w momencie naliczenia kwot należnych (nawet jeżeli nie zostały faktycznie otrzymane przez przedsiębiorcę). Wartość kwot należnych ustala się po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. Podatnicy, którzy dokonują sprzedaży towarów i usług opodatkowanych VAT rozpoznają przychód z tej sprzedaży po pomniejszeniu go o podatek należny VAT (przychód netto).

[cta-article]

Innymi słowy, memoriałowa metoda polega na powstaniu przychodu z działalności gospodarczej, w momencie:

  • wystawienia dokumentu sprzedażowego (faktury),
  • wykonania usługi lub
  • wydania towaru

bez względu na to, czy przedsiębiorca otrzymał płatność z tego tytułu.

Wraz z początkiem 2025 roku, część przedsiębiorców rozliczających PIT będzie mogła wybrać pomiędzy wyżej wskazaną memoriałową zasadą ustalania przychodu a metodą kasową. Na czym polega kasowy PIT? Nowy sposób polega na powstaniu przychodu z działalności gospodarczej w momencie otrzymania zapłaty od swojego kontrahenta, jednak nie później niż wraz z:

  • upływem 2 lat, licząc od dnia wystawienia faktury lub
  • dniem likwidacji działalności gospodarczej.

Co to oznacza dla przedsiębiorcy stosującego metodę kasową?

Wybierając kasowy PIT przedsiębiorca zyskuje możliwość uwzględnienia kosztów w roku podatkowym, w którym została uregulowana należność, nie wcześniej jednak niż w dacie poniesienia kosztu.

Odliczanie strat od najmu prywatnego

Ustawodawca, wprowadzając obowiązek rozliczenia najmu prywatnego wyłącznie pod postacią ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, nie zadbał o podatników zainteresowanych uwzględnieniem straty. Od 1 stycznia 2025 r. ryczałtowcy uzyskujący przychody z prywatnego udostępniania swoich nieruchomości zyskają możliwość odliczania strat od przychodów z najmu prywatnego i ze sprzedaży przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych.

Wykluczenie przedsiębiorstwa w spadku opodatkowanego liniowo z odliczeń od dochodu

Do końca 2024 r. z przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT) nie wynika jednoznacznie, czy przedsiębiorstwo w spadku opodatkowane w formie liniowej (podatnik zobowiązany do złożenia deklaracji PIT-36LP) może skorzystać z odliczeń od podstawy opodatkowania (dochodu) wyszczególnionych treścią art. 26 ust. 1 ustawy o PIT. Szereg preferencji podatkowych wymienionych w przywołanej regulacji jest szeroki i obejmuje między innymi odliczenia:

  • ulga na internet,
  • odliczenie składek na ubezpieczenia społeczne,
  • ulga IKZE,
  • ulga rehabilitacyjna.

[cta-article-2]

Rozszerzenie indywidualnego zakresu ustalania stawek amortyzacji

Wraz z początkiem 2025 r. możliwość indywidualnego ustalania przez podatników stawek amortyzacyjnych dla wytworzonych we własnym zakresie środków trwałych będących budynkami (lokalami) niemieszkalnymi i budowlami będzie mogła zostać zakwalifikowana jako środek trwały, który znajduje się na obszarze:

  • gminy zlokalizowanej w powiecie lub miasta na prawach powiatu, w których przeciętna stopa bezrobocia wynosi co najmniej 120 % przeciętnej stopy bezrobocia w kraju,
  • gminy lub miasta na prawach powiatu, w których indywidualny wskaźnik zamożności gminy lub miasta na prawach powiatu jest mniejszy niż 100 % wskaźnika zamożności wszystkich gmin lub miast na prawach powiatu.
Idź do oryginalnego materiału