Zmiany w PIT za 2023 r.

1 rok temu

Zmiany w PIT za 2023 r. – chronologia zmian

Ilość oraz stopień złożoności modyfikacji w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2022 r. utrudnił rozliczenia podatkowe wielu podatników. Podejmując próbę skorygowania rozwiązań Polskiego Ładu, zdecydowano się na kolejny pakiet zmian w PIT. W poniższym zestawieniu przedstawiamy najistotniejsze modyfikacje rozliczeń dla osób fizycznych za 2023 r.

PIT-2

Do końca 2022 r. w gronie zainteresowanych składaniem formularza PIT-2 zainteresowani byli przeważnie podatnicy zatrudnieni na umowę o pracę bądź zlecenie. Ograniczona rola druku PIT-2 zakończyła się wraz z początkiem 2023 r., kiedy zaczął obowiązywać PIT-2 w wersji (9). PIT-2 wciąż jest jednym z nielicznych druków, który jest składany płatnikowi podatku dochodowego oraz składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. dzięki obowiązującego formularza PIT-2 (9) złożymy m.in. następujące wnioski oraz oświadczenia:

  • oświadczenie dotyczący pomniejszania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych o kwotę zmniejszającą podatek
  • wniosek o niepobieranie zaliczek na podatek dochodowy
  • wniosek o niestosowanie autorskich kosztów uzyskania przychodu (brak pomniejszania zaliczek na podatek dochodowy o 50% wartości przychodu autorskiego)
  • wniosek o brak stosowania ulgi dla młodych
  • wniosek o brak uwzględniania pracowniczych kosztów uzyskania przychodu
  • oświadczenie o podleganie jednej z ulg Polskiego Ładu (ulga dla rodzin wielodzietnych, ulga na powrót, ulga dla aktywnych zawodowo seniorów).

Katalog oświadczeń i wniosków składanych poprzez PIT-2 jest znacznie szerszy. Zakres oraz instrukcja wypełniania formularza zostały omówione w artykule: PIT-2 Instrukcja krok po kroku.

Istotne zmiany w rozliczeniu najmu prywatnego

Od ostatniego kwartału 2021 r. osoby osiągające przychody z tytułu najmu prywatnego muszą bacznie śledzić zmiany w zakresie ich rozliczeń podatkowych. Od początku minionego roku możliwość wyboru formy opodatkowania w tym zakresie została zdecydowanie ograniczona. O ile w 2022 r. część wynajmujących mogła zdecydować czy rozliczą się na PIT-28 (ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wg stawek 8,5/12,5%) czy w drodze PIT-36 (zasady ogólne wg stawek 12/32%), o tyle 2023 r. nie pozostawia podatnikom znacznego pola do decyzji w zakresie regulowania zobowiązań podatkowych z tego tytułu. Wynajmujący zmuszeni do rozliczenia najmu prywatnego wyłącznie w drodze tzw. ryczałtu ewidencjonowanego, początkowo zostali obarczeni limitem przychodu w wysokości 100 000 zł. Od nadwyżki ponad tę kwotę byli zobowiązani do zapłaty 12,5% podatku od przychodu pochodzącego z czynszu najmowanego lokalu.

Wynajmujący pozostający w związku małżeńskim będą mogli odetchnąć z wytchnieniem, a to za sprawą uchwalonego przez Sejm projektu nowelizacji ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. Wedle regulacji obowiązujących z mocą wsteczną – względem przychodów osiągniętych od 1 stycznia 2023 r. – każdy z małżonków będzie mógł uwzględnić w ramach swojego rozliczenia ryczałtowego limit przychodu w wysokości 200 000 zł. Dopiero od nadwyżki ponad tę kwotę, małżonek będzie zobowiązany do zapłaty 12,5% podatku.

Więcej na ten temat piszemy w artykule: Małżonkowie korzystniej rozliczą najem prywatny.

Część świadczenia dla nauczycieli na ryczałcie

W stosunku do wynagrodzeń wypłacanych od 1 stycznia 2023 r. modyfikacją zostały objęte zasady opodatkowania świadczeń kompensacyjnych nauczycieli. Warto jednak wyjaśnić, iż jest to świadczenie, które jest przyznawane nauczycielom w sytuacji, gdy rozwiążą stosunek pracy nie podejmując zatrudnienia w innym miejscu. Zmiana opodatkowania w tym zakresie polega na objęciu świadczeń kompensacyjnych ryczałtową stawką podatku dochodowego (10%), a nie daniną naliczaną wg skali podatkowej (12/32%).

Ulga na niepełnosprawne dziecko bez limitu

Rodzice borykający się z trudnościami przy wychowaniu dziecka z niepełnosprawnością nie będą musieli troszczyć się o ewentualne przekroczenie limitu dochodowego. Należy bowiem przypomnieć, iż osoby chcące skorzystać z ulgi prorodzinnej muszą mieć na uwadze ograniczenia dochodowe, mianowicie:

  • 112 tysięcy złotych – dotyczy małżonków oraz osób samotnie wychowujących (rozliczenie wspólne),
  • 56 tysięcy złotych – podatnicy PIT rozliczający się indywidualnie.

Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu: Ulga na dziecko niepełnosprawne na nowych zasadach.

Idź do oryginalnego materiału