Zmiany w podatku od nieruchomości od 1 stycznia 2025 r.

3 miesięcy temu

Na początku września Ministerstwo Finansów przedstawiło nową wersję projektu nowelizacji m.in. przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Pierwsza wersja (opublikowana w czerwcu tego roku) i zaprezentowane w niej zmiany w zakresie podatku od nieruchomości spotkały się z falą krytyki, przede wszystkim ze strony przedsiębiorców. Druga wersja (projekt 2.0) uwzględnia zgłoszone Ministerstwu postulaty.

Nowe definicje budynku i budowli

Najistotniejszymi zmianami, jakie proponuje MF, są nowe definicje budynku i budowli, niezawierające odwołania do przepisów prawa budowlanego.

Zgodnie z projektem 2.0, budynek to „obiekt wzniesiony w wyniku robót budowlanych, wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość jego użytkowania zgodnie z przeznaczeniem, trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni dzięki przegród budowlanych oraz który posiada fundamenty i dach, z wyłączeniem obiektu, w którym są lub mogą być gromadzone materiały sypkie, materiały występujące w kawałkach, albo materiały w postaci ciekłej lub gazowej, którego podstawowym parametrem technicznym wyznaczającym jego funkcję jest pojemność”.

Natomiast budowlą od nowego roku będzie:

  1. obiekt niebędący budynkiem, wymieniony w (nowym) załączniku nr 4 do ustawy, wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość jego użytkowania zgodnie z przeznaczeniem,
  2. elektrownia wiatrowa, elektrownia jądrowa i elektrownia fotowoltaiczna, magazyn energii, kocioł, piec przemysłowy, kolej linowa, wyciąg narciarski oraz skocznia – wyłącznie w zakresie ich części budowlanych,
  3. urządzenie budowlane – przyłącze oraz urządzenie instalacyjne, w tym służące oczyszczaniu lub gromadzeniu ścieków oraz inne urządzenie techniczne związane z budynkiem lub budowlą, zapewniające możliwość ich użytkowania zgodnie z przeznaczeniem,
  4. urządzenie techniczne oraz wolno stojąca instalacja przemysłowa – wyłącznie w zakresie ich części budowlanych,
  5. fundamenty pod maszyny oraz urządzenia techniczne, jako odrębne pod względem technicznym części przedmiotów, wzniesione w wyniku robót budowlanych.

W projekcie 2.0 znalazły się również nowe definicje obiektu budowlanego, robót budowlanych, trwałego związania z gruntem i części mieszkalnej budynku, za którą będzie uznawane pomieszczenie przeznaczone do przechowywania pojazdów w budynku mieszkalnym.

Co oznaczają zmiany przepisów?

Wejście w życie projektowanych przepisów może spowodować zmianę kwalifikacji danego obiektu na potrzeby podatku od nieruchomości. Warto zatem przeanalizować, jak wpłynie to na zakres opodatkowania, aby odpowiednio przygotować się do złożenia deklaracji na podatek od nieruchomości.

W 2025 r. czas na złożenie deklaracji zostanie wydłużony aż do 31 marca. Podatnicy chcący skorzystać z tej możliwości będą jednak musieli spełnić określone warunki, tzn. złożyć do adekwatnego organu podatkowego stosowne oświadczenie i wpłacić na rachunek adekwatnej gminy miesięczne raty podatku od nieruchomości za styczeń, luty i marzec w wysokości odpowiadającej średniej miesięcznej kwocie należnego podatku za 2024 r.

Projekt nowelizacji znajduje się w tej chwili na etapie opiniowania. O jego dalszych losach będziemy informować na bieżąco. W przypadku jakichkolwiek pytań zachęcamy do kontaktu.

Idź do oryginalnego materiału