Zmiany w uldze termomodernizacyjnej w 2025 roku. Na dwa rodzaje pieców nie będzie dotacji

7 godzin temu
Zdjęcie: Zmiany w uldze termomodernizacyjnej w 2025 roku. Na dwa rodzaje pieców nie będzie dotacji


Nadchodzą zmiany podatkowe w uldze termomodernizacyjnej w przyszłym roku. Nie będzie ona już obejmować pieców na olej i gaz. Ulga natomiast obejmie magazyny energii, mikroinstalacje wiatrowe i ich montaż.

Jakie zmiany zajdą w uldze termomodernizacyjnej od 1 stycznia 2025?

Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało nowy projekt dotyczący ulgi termomodernizacyjnej. Proponowane zmiany mocno stawiają na nowoczesne i zielone technologie kosztem innych, w tym pieców na olej i gaz.

Od 2025 roku w życie wejdą przepisy, które wykluczą możliwość skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej w przypadku zakupu i montażu kotłów olejowych i gazowych. Uwzględnią zaś magazyny energii razem z osprzętem. Do wykazu usług dodano montaż magazynu energii. Zmiana przepisów zakłada pozytywny wpływ na rozwój technologii magazynowania energii, która ma najważniejsze znaczenie dla dalszego rozwoju OZE.

– Dalszy, dynamiczny przyrost mikroinstalacji PV wymaga zapewnienia stabilnej pracy sieci elektroenergetycznych – zauważono w projekcie rozporządzenia. – Dzięki magazynowaniu energii gospodarstwa domowe mogą zwiększyć poziom autokonsumpcji, a tym samym ograniczyć zapotrzebowanie na energię z sieci, co przełoży się na obniżenie rachunków za energię elektryczną.

Miłosz Motyka podkreślił, iż bez magazynów energii nie ma stabilizacji sieci, a tym samym – bezpieczeństwa energetycznego, w związku z tym resort stawia na wsparcie dla dużych magazynów energii i elektrowni oraz na programy dotyczące magazynowania energii dla prosumentów.

Wykluczona zostanie również możliwość skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej w przypadku zakupu i montażu kotłów olejowych i gazowych. Z kolei będzie można skorzystać z ulgi w przypadku mikroinstalacji wiatrowej.

Czym jest ulga termomodernizacyjna?

Ulga termomodernizacyjna jest ulgą podatkową, która pozwala na odliczenie od podatku wydatków poniesionych w związku z realizacją tzw. przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w domu jednorodzinnym będącym własnością podatnika. Można odliczyć do 53 000 złotych rocznie, a w przypadku współmałżonków – 106 000 złotych. W efekcie zmniejsza się dochód lub przychód podlegający opodatkowaniu, a w konsekwencji i mniejszy podatek do zapłaty.

Przepisy regulujące ulgę termomodernizacyjną znajdują się ustawie PIT i mówią, iż podatnik będący właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego ma prawo odliczyć od podatku wydatki poniesione w roku podatkowym na materiały budowlane, urządzenia i usługi, związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w tym budynku, które zostanie zakończone w okresie 3 kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek.

Przeczytaj też: Termomodernizacja – fakty i mity. Co warto o niej wiedzieć?

Co będzie objęte ulgą termomodernizacyjną w 2025 roku?

Ulga termomodernizacyjna obejmie materiały budowlane:

  • wykorzystywane do docieplenia przegród budowlanych, płyt balkonowych, dachów oraz fundamentów wchodzące w skład systemów dociepleń lub wykorzystywane do zabezpieczenia przed zawilgoceniem,
  • wchodzące w skład instalacji ogrzewczej,
  • składające się na system wentylacji mechanicznej wraz z odzyskiem ciepła lub odzyskiem ciepła i chłodu,
  • wchodzące w skład instalacji przygotowania ciepłej wody użytkowej,
  • wchodzące w skład systemu ogrzewania elektrycznego.

Oprócz tego, w ramach ulgi będzie można odliczyć od podatku wydatki poniesione na:

  • węzeł cieplny wraz z programatorem temperatury,
  • kocioł przeznaczony wyłącznie do spalania biomasy,
  • przyłącze do sieci ciepłowniczej,
  • pompa ciepła wraz z infrastrukturą niezbędną do jej funkcjonowania, pod warunkiem, iż jest ona częścią instalacji wykorzystywanej do ogrzewania pomieszczeń,
  • kolektor słoneczny wraz z infrastrukturą niezbędną do jego funkcjonowania,
  • mikroinstalacja wiatrowa wraz z infrastrukturą niezbędną do jej funkcjonowania,
  • ogniwo fotowoltaiczne wraz z infrastrukturą niezbędną do jego funkcjonowania,
  • magazyn energii lub magazyn ciepła wraz z infrastrukturą niezbędną do jego funkcjonowania,
  • system zarządzania energią,
  • stolarka okienna i drzwiowa, w tym okna, okna połaciowe wraz z systemami montażowymi, drzwi balkonowe, drzwi zewnętrzne, bramy garażowe, powierzchnie przezroczyste nieotwieralne.

Może Cię zainteresować: Poznaj metody termomodernizacji. Która z nich jest najlepsza?

Źródło: ksiegowosc.infor.pl, farmer.pl

Fot.: Canva (simpson33/Getty Images Pro, AndreyPopov/Getty Images)

Idź do oryginalnego materiału