Sieć DUKA jeszcze w 2023 roku mogła pochwalić się zyskiem netto wynoszącym 4,7 miliona złotych oraz 60 sklepami stacjonarnymi na terenie Polski. Z czasem jednak problemy finansowe zaczęły narastać. w tej chwili szwedzkie przedsiębiorstwo znajduje się w postępowaniu sanacyjnym, które zostało rozpoczęte w listopadzie ubiegłego roku.
REKLAMA
Zobacz wideo Przyjeżdżała do sklepu luksusową limuzyną i udawała, iż kasuje towar
DUKA przejdzie restrukturyzację. Postawią na rozwój kanału e-commerce
Wskutek problemów finansowych pod koniec 2024 roku w Polsce działały już tylko 34 placówki stacjonarne, a w 2025 roku doszło do zamknięcia kolejnych dwóch sklepów. Warszawski Sąd Rejonowy otworzył zaś postępowanie sanacyjne firmy DUKA w dniu 15 listopada 2024 roku.
Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XVIII Wydział Gospodarczy w sprawie o otwarcie postępowania sanacyjnego dłużnika (…) postanowił otworzyć postępowanie sanacyjne dłużnika, którym jest: DUKA INTERNATIONAL SPÓŁKA AKCYJNA; wyznaczyć zarządcę, którego funkcję będzie pełnić: Rymarz Zdort Kubiczek Restructuring Spółka Akcyjna
- napisano w postanowieniu, cytowanym przez serwis dlaHandlu.pl. Postanowienie uzyskało status prawomocnego 17 grudnia 2024 roku. W ramach opracowanego przez spółkę Rymarz Zdort Kubiczek Restructuring planu restrukturyzacyjnego zapowiedziano wdrożenie licznych zmian, których celem jest przywrócenie firmie konkurencyjności oraz poprawa sytuacji finansowej. Postawiono między innymi na: rozwój kanału e-commerce, zmniejszenie liczby sklepów stacjonarnych, wprowadzenie produktów Made in EU czy optymalizację kosztów magazynowania i logistyki.
Duka zamknęła 28 sklepów w Polsce. Swoje zrobił też UOKiK
Mimo dobrego wyniku finansowego w 2023 roku szwedzka sieć w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy musiała pozbyć się aż 28 placówek stacjonarnych w Polsce. Jak zaznacza serwis Fashion Biznes, w 2020 roku firma otrzymała subwencję w ramach tarczy antykryzysowej od Polskiego Funduszu Rozwoju w wysokości 3,5 miliona złotych, z czego 1,2 miliona złotych zostało umorzone, natomiast resztę spłacono dopiero w połowie 2023 roku. To również miało istotny wpływ na stabilność finansową firmy.
Zobacz też: Kolejna marka modowa ogłasza upadłość. To cios dla klientów
Ponadto w 2023 roku szwedzka firma musiała również zmierzyć się z karą od UOKiK w wysokości 1,5 miliona złotych. Wówczas uznano, iż DUKA naruszyła zbiorowy interes konsumentów. W sklepie internetowym automatycznie dodawano do koszyków klientów poszczególne produkty. Taka praktyka była wykorzystywana od 4 stycznia do 27 grudnia 2024 roku. W efekcie firma musiała także zrekompensować straty poszkodowanym, co tylko pogłębiło kryzys sieci.
Dziękuje my, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.