Zrywasz zaręczyny? Sprawdź, czy Cię stać!

4 lat temu

Zaręczyny z reguły kojarzą się ze szczęściem i miłością. Zakochani i zaręczeni planują ślub, wesele, podróż poślubną. Niestety nie zawsze dochodzi do realizacji tych planów. Zdarza się, iż para się rozstaje… i co wtedy? Czy byłym narzeczonym przysługuje odszkodowanie? A może zadośćuczynienie?

W tego typu sprawach powołuje się orzeczenie Sądu Najwyższego z dnia 15 lipca 1953 r. (sygn. akt: II C 687/53), który stwierdził, iż „lekkomyślne spowodowanie kosztów niedoszłego ostatecznie do skutku przyjęcia weselnego stanowi podstawę do żądania stosownego odszkodowania od osoby zrywającej przyrzeczenie małżeństwa”. W sytuacji zatem, gdy dokonaliście wpłat na poczet orkiestry, sali, cateringu itp. macie jak najbardziej możliwość dochodzić ich rozliczenia z niedoszłym małżonkiem.

A co z pierścionkiem zaręczynowym?

Jeśli była narzeczona nie chce go zwrócić, jest możliwość żądania jego zwrotu na drodze sądowej. Na przykład jak wynika z doniesień prasowych w głośnej sprawie Doroty Rabczewskiej – Dody i Emila Haidara Sąd Okręgowy w Warszawie stwierdził, iż piosenkarka ma oddać byłemu narzeczonemu warty ponad 100 tysięcy pierścionek zaręczynowy, który uznał za przedmiot umowy przedmałżeńskiej (https://www.rp.pl/Spadki-i-darowizny/161029082-Doda-odda-pierscionek-zareczynowy-bylemu-narzeczonemu-Emilowi-Haidarowi—uznal-sad.html).

Czy w przypadku rozstania można żądać zwrotu podarowanych partnerowi rzeczy?

Aby odzyskać podarowane rzeczy (niejednokrotnie przedstawiające znaczną wartość), darczyńca może odwołać darowiznę, o ile obdarowany dopuścił się względem niego rażącej niewdzięczności. Rażącą niewdzięczność wprawdzie często trudno udowodnić – choćby zerwanie z partnerem może nie zostać potraktowane jako rażąca niewdzięczność (np. „rozwód sam w sobie nie jest niewdzięcznością i nie można oczekiwać, iż z powodu darowizny obdarowany małżonek trwać będzie w źle funkcjonującym małżeństwie” wyrok Sądu Apelacyjnego w Łodzi I ACa 185/15) – jednak jeżeli obdarowana „przyjmując darowiznę kierowała się jedynie chęcią wykorzystania szczodrobliwości powoda i fałszywie deklarując swoje wobec niego uczucia i plany, mówić można by naganności jej postawy i o podstawach do skutecznego odwołania wówczas uczynionej darowizny (wyrok Sądu Okręgowego w Łodzi IIC 210/15).

Czy w przypadku rozstania można domagać się od byłego partnera zadośćuczynienia?

Zadośćuczynienie przyznawane jest w celu naprawienia wyrządzonej krzywdy – np. cierpień psychicznych. Teoretycznie zatem wykazanie krzywdy, rozstroju zdrowia psychicznego spowodowanego zerwaniem zaręczyn, można by rozpatrywać w kontekście potencjalnie należnego zadośćuczynienia. Przyznanie zadośćuczynienia zawsze jest jednak poddane szczegółowej analizie i konkretnemu rozpoznawanemu przypadkowi i w chwili obecnej, zadośćuczynienie za rozstanie, to bardziej rozważania teoretyczne.

Więcej o prawach przysługujących również byłym partnerom znajdziesz tutaj:

https://www.plewinscy.pl/post/%C5%9Bwiadomy-praw-i-obowi%C4%85zk%C3%B3w-wynikaj%C4%85cych-z-konkubinatu

Autorka: Adwokat Justyna Plewińska

#zaręczyny #zerwane #rozwód #sąd #odszkodowanie #pierścionek #adwokat #Poznań

Idź do oryginalnego materiału