Zacznijmy od tego, iż każdy ubezpieczony w ZUS ma swoje indywidualne konto. W ramach indywidualnego konta dla osób, które są członkami otwartego funduszu emerytalnego (OFE) albo urodziły się po 31 grudnia 1968 r. i nie przystąpiły do OFE, ZUS prowadzi subkonto (II filar).
ZUS zwraca pieniądze po zmarłych bliskich. Jakie są zasady dziedziczenia?
Mało z nas o tym wie, ale istnieje możliwość zwrotu składek emerytalnych po zmarłych. Stąd na niektórych subkontach mogą być duże sumy pieniędzy, po które nikt się nie zgłasza.
ZUS podał, iż średnio na każde subkonto przypada choćby 29 tysięcy złotych. Te pieniądze nie są przekazywane z automatu, tylko trzeba się o nie upomnieć przez wysłanie wniosku.
– Prawo do dziedziczenia mają osoby wskazane przez zmarłego, który był członkiem OFE oraz tego, który wprawdzie do OFE nie przystąpił, ale urodził się po 1968 r. jeżeli zmarły nie złożył żadnej dyspozycji dotyczącej dziedziczenia – środki wchodzą w skład masy spadkowej – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.
ZUS informuje na swojej stronie, iż środki zgromadzone na subkoncie w ZUS i OFE podlegają podziałowi m.in. w razie rozwodu, unieważnienia małżeństwa, ustania wspólności majątkowej, czy śmierci.
W przypadku śmierci są wypłacane osobom wskazanym przez zmarłego lub spadkobiercom.
Połowa środków zgromadzonych na subkoncie w ZUS i OFE w okresie trwania wspólności majątkowej przekazywana jest na subkonto i rachunek w OFE współmałżonka (brak wypłaty gotówkowej).
Pozostała część dzielona jest pomiędzy osoby wskazane przez niego za życia, a w przypadku ich braku środki te wchodzą w skład spadku.
Jeśli zmarły nie pozostawał w związku małżeńskim, to wszystkie środki zebrane w OFE i na subkoncie są wypłacane osobom wskazanym za życia lub spadkobiercom.
Jeśli zmarły nie wskazał beneficjentów, wtedy przeprowadzona musi być procedura spadkowa. Warto pamiętać, iż osoby, które są członkami OFE, a także te, które urodziły się po 31 grudnia 1968 r. i nie przystąpiły do OFE, mogą jeszcze za życia wskazywać i zmieniać osoby uposażone, a także ich udział procentowy w dziedziczeniu zgromadzonych środków.
Gdzie złożyć wniosek o wypłatę środków po zmarłym? To zależy, czy pieniądze są w ZUS czy w OFE
W sytuacji, gdy zmarły miał subkonto w ZUS i nie był członkiem OFE, lub kiedy był członkiem OFE, a całość środków została już przekazana na subkonto w ZUS (np. po przejściu na emeryturę), to wtedy podział środków zaczyna się w ZUS. W pozostałych przypadkach podział środków zaczyna się w OFE.
"Jeśli podział środków zaczyna się w OFE, to w ciągu 14 dni od podziału, otwarty fundusz emerytalny zawiadamia ZUS o osobach, na rzecz których nastąpił podział środków zgromadzonych na rachunku w OFE i jaki jest udział tych osób w tych środkach. Następnie ZUS w ten sam sposób dzieli środki zapisane na subkoncie" – czytamy. Zakład ma 3 miesiące na podzielenie środków.
W tym drugim przypadku powinniśmy dowiedzieć się, do którego OFE należał zmarły. Unikniemy problemów natury prawnej. ZUS może bowiem udzielić takich informacji jedynie na podstawie prawomocnego postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku, lub zarejestrowanego aktu poświadczenia dziedziczenia.
Nie trzeba korzystać z pomocy prawnika czy płacić za usługi pośredników. Sami możemy wysłać wniosek do ZUS lub OFE przez internet. Gotowy formularz ZUS możemy wypełnić na tej stronie. jeżeli pieniądze są w OFE, to musimy się zgłosić do odpowiedniego funduszu emerytalnego.