ZUS zrobił pierwsze przelewy. Ten dodatek przyznawany jest z urzędu

7 godzin temu
Zdjęcie: INTERIA.PL


ZUS przekazał PAP, iż w ramach dodatku dopełniającego do renty socjalnej pieniądze otrzymało 133,6 tys. osób. Świadczenie przysługuje z urzędu tym, którzy na dzień 1 stycznia 2025 r. mieli orzeczoną niezdolność do samodzielnej egzystencji.


Dodatek uzupełniający do renty socjalnej przysługuje osobom, które są całkowicie niezdolne do pracy i do samodzielnej egzystencji. ZUS przyznaje je z urzędu - jeżeli dana osoba na dzień 1 stycznia 2025 roku miała orzeczenie o niezdolność do samodzielnej egzystencji. Tacy beneficjenci nie muszą składać wniosku o przyznanie dodatku.


Dodatek uzupełniający do renty socjalnej. Jak złożyć wniosek?


Pozostałe osoby mogą wnioskować o przyznanie świadczenia w ZUS. Można to zrobić osobiście, przesłać dokumenty pocztą lub złożyć wniosek poprzez PUE/e-ZUS. Należy dołączyć do niego: zaświadczenie o stanie zdrowia OL-9 oraz dokumentację medyczną. Pieniądze zostaną przyznanie od miesiąca, w którym złożono wniosek. Reklama


Dodatek uzupełniający przysługuje tym osobom, które ze względu na swój stan zdrowia nie są w stanie samodzielnie funkcjonować, a co za tym idzie - wymagają stałej lub długotrwałej opieki. "Dodatek dopełniający do renty socjalnej przyznaliśmy blisko 134 tys. osób całkowicie niezdolnych do pracy i do samodzielnej egzystencji. Wypłaciliśmy im łącznie ponad 1,7 mld zł" - przekazał PAP Grzegorz Dyjak z biura prasowego ZUS.


Dodatek uzupełniający z ZUS. Ile wynosi?


Beneficjenci otrzymali także wyrównanie za ostanie miesiące. Kwota wyrównania wynosiła - 2520 zł brutto miesięcznie (za styczeń i luty) oraz 2610,72 zł miesięcznie (za marzec, kwiecień i maj). Od świadczenia pobierana jest składka na ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczka na podatek dochodowy. Dodatek dopełniający podlega potrąceniom i egzekucjom. Są one dokonywane na takich samych zasadach, jak w przypadku renty socjalnej.
Idź do oryginalnego materiału