10. rocznica „Czarnego Czwartku” i walka konsumentów z bankowym bezprawiem

16 godzin temu

Od 2016 roku nasza kancelaria zaangażowana jest w walkę o prawa frankowiczów. Dlatego nie mogło nas zabraknąć na konferencji prasowej Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu (SBB), podsumowującej dekadę walki frankowiczów o swoje prawa. Nasza przedstawicielka – adw. Anna Dzięciołowska, przedstawiła trudną sytuację związaną z nieautoryzowanymi transakcjami, która dotyka coraz większej liczby klientów banków.

15 stycznia 2025 r. w Warszawie odbyła się konferencja prasowa Stowarzyszenia SBB, podsumowująca dekadę walki frankowiczów o swoje prawa. Wydarzenie zorganizowano z okazji 10. rocznicy „Czarnego Czwartku” – dnia, w którym kurs jednego franka szwajcarskiego (CHF) przekroczył 5 zł. Podczas konferencji omówiono nie tylko dotychczasowe osiągnięcia w sprawach kredytów walutowych, ale także aktualne problemy na rynku finansowym, takie jak kredyty hipoteczne PLN + WIBOR, Sankcja Kredytu Darmowego (SKD) oraz nieautoryzowane transakcje płatnicze.

10 lat walki frankowiczów

Konferencja skupiła się na kluczowych aspektach zmagań kredytobiorców z bankami. Przez lata frankowicze toczyli batalię sądową zarówno w Polsce, jak i przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE). Wielu z nich odniosło sukces, unieważniając swoje umowy kredytowe i uzyskując zwrot nadpłaconych środków.

Jednak wciąż pozostaje wiele do zrobienia. Banki niechętnie uznają wyroki sądów i przez cały czas stosują procedury utrudniające klientom dochodzenie swoich praw.

Kredyty PLN + WIBOR oraz inne nieprawidłowości

Prelegenci zwrócili uwagę, iż problem dotyczy nie tylko frankowiczów. Rosnące oprocentowanie kredytów hipotecznych opartych na wskaźniku WIBOR prowadzi do drastycznych wzrostów rat. Wiele umów kredytowych zawiera nieprzejrzyste zapisy, które narażają kredytobiorców na dodatkowe koszty.

Dużym problemem są także kredyty gotówkowe, w których banki przez lata naruszały przepisy ustawy o kredycie konsumenckim, naliczając ukryte opłaty. Egzekucja Sankcji Kredytu Darmowego (SKD) daje konsumentom szansę na odzyskanie nielegalnie pobranych środków.

Nieautoryzowane transakcje płatnicze

Jednym z tematów był też problem rosnącej liczby nieautoryzowanych transakcji płatniczych. Adwokat Anna Dzięciołowska z naszej kancelarii, ekspertka w tej dziedzinie, przedstawiła alarmujące dane – w 2024 roku zgłoszono 334 tysiące takich przypadków, a łączne straty klientów wyniosły niemal 500 milionów złotych.

Banki często odmawiają zwrotu skradzionych środków, powołując się na rzekomą autoryzację transakcji. Jednak zgodnie z przepisami, autoryzacja wymaga nie tylko weryfikacji, ale także świadomej zgody klienta. Banki powinny zwracać skradzione środki w ciągu jednego dnia od zgłoszenia, co niestety często nie jest przestrzegane. Kością niezgody jest interpretacja definicji autoryzacji. Banki nie zgadzają się bowiem z opinią wielu prawników oraz Rzecznika Finansowego oraz Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów, naruszając prawa klientów. Mecenas podkreśliła, iż poszkodowany klient banku nie jest bezbronny i nie musi godzić się ze stratą swoich pieniędzy. Powinien przede wszystkim poznać swoje prawa, skorzystać z profesjonalnej pomocy prawnej oraz zgłosić sprawę do odpowiednich instytucji. Zwróciła również uwagę na projektowane zmiany w prawie europejskim, potwierdzające chęć pełnej ochrony konsumentów. Proponowane przepisy potwierdzą, iż w przypadku manipulacji ze strony osoby podszywającej się pod pracownika banku, konsument otrzyma zwrot pełnej kwoty transakcji. Warunkiem uzyskania zwrotu będzie zgłoszenie oszustwa na policję oraz poinformowanie banku.

Plany na przyszłość

Podczas konferencji ogłoszono także zapisy na kolejne wydarzenie, które odbędzie się 15 marca 2025 r. i będzie skierowane do konsumentów poszkodowanych przez instytucje finansowe. Omówione zostaną m.in. nowe regulacje unijne, które mają jeszcze lepiej chronić klientów banków.

Idź do oryginalnego materiału