100 procent zasiłku chorobowego. Należysz do tej grupy? Masz szczęście w nieszczęściu

1 rok temu

Choroba to nic przyjemnego, a do tego zwolnienie lekarskie z reguły obejmuje tylko 80 procent wypłaty, jaka przysługuje choremu pracownikowi. Są jednak od tego odstępstwa i możliwe, iż łapiesz się na całość zasiłku w wysokości 100 procent. Sprawdź, kogo to dotyczy.

Zasiłek chorobowy obejmuje osoby ubezpieczone i płacące składki chorobowe. Na umowie o pracę składki te są obowiązkowe, jeżeli jesteś na innej umowie, sprawdź czy je opłacasz. Podstawą do rozpoczęcia wypłaty zasiłku jest przedstawienie pracodawcy zwolnienia lekarskiego.
Z zasiłku mogą korzystać wszyscy, którzy nieprzerwanie podlegali ubezpieczeniu przez 30 dni w przypadku etatowców, i 90 dni u osób na umowie zlecenie. jeżeli do tej pory wszystko się zgadza z twoim stanem faktycznym, to sprawdź poniżej, czy zaliczasz się do 100-pocentowego zasiłku.

Sprawdź: Podwyżka zasiłku macierzyńskiego już od stycznia! Mamy mogą liczyć na więcej pieniędzyWdowa może dostać nie tylko emeryturę po mężu. ZUS wypłaci też 4000 zł zasiłku

Kto płaci za L4? Ile wynosi zasiłek chorobowy?

Typowe zwolnienie lekarskie obejmuje 80 procent średniego wynagrodzenia z ostatnich 12 miesięcy. To najbardziej popularna stawka zasiłku. Przysługuje on w okresie niezdolności do pracy nie dłuższym niż 182 dni czyli około 6 miesięcy. Pracodawca wypłaca chorobowe przez pierwsze 33 dni pracownikom młodszym niż 50 lat i przez pierwsze 14 dni w przypadku pracowników powyżej 50 roku życia. Po upływie tego czasu wypłacanie zasiłku przejmuje ZUS.

Sprawdź: Uwaga, seniorzy! ZUS wskazuje nowe terminy wypłat emerytur w październiku. Ta grupa dostanie pieniądze innego dnia

Kiedy zwolnienie lekarskie jest płatne 100 procent? Jest kilka grup, którym ono przysługuje

Pierwszą grupą, która przychodzi nam słusznie na myślą, są to kobiety w ciąży. Należy im się 100 procent zasiłku od momentu przedstawienia zwolnienia ciążowego pracodawcy, aż do dnia porodu. Drugą grupą są osoby, które uległy wypadkowi w drodze do lub z pracy. Trzecią są osoby, których niezdolność do pracy powstała na skutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców tkanek, komórek i narządów.


W czasie pandemii istniała jeszcze dodatkowa grupa, która obejmowała osoby związane kwarantanną lub izolacją np. osoby z podmiotów leczniczych czy zatrudnionych w jednostkach pomocy społecznej.

Sprawdź: Zwolnienie lekarskie po usunięciu polipa szyjki macicy. Ile dni odpoczynku przysługuje pacjentce?

Idź do oryginalnego materiału