Choć rok 2024 zapowiada się dla HR-ów dość spokojnie (po nowelizacjach KP w 2023), to już widać pewne obszary, z którymi niedługo będą musieli się zmierzyć pracownicy tych działów. Oto one:
-
Sztuczna Inteligencja
Jak korzystanie ze sztucznej inteligencji przez pracowników wpływa na firmę i jak zabezpieczyć ryzyka z tym związane? Te pytania warto sobie zadać już teraz, w oczekiwaniu na AI Act.
-
Cyberbezpieczeństwo
To tym większe wyzwanie, iż coraz więcej podmiotów decyduje się na digitalizację danych i prowadzenie akt osobowych w e-formie.
-
Dyrektywa jawnościowa – jawność i równość wynagrodzeń
Choć projektu polskiej ustawy wciąż brak, to dyrektywa unijna już obowiązuje. Idea: wynagrodzenia mają być jawne już od etapu rekrutacji, zasady wynagradzania przejrzyste, a wszystko to ma sprzyjać równości płac i zlikwidowaniu gender gap.
-
ESG / raportowanie niefinansowe
W tym roku raport przygotuje więcej spółek (obowiązkowo lub dobrowolnie). Dział HR będzie najodpowiedniejszym adresatem pytań o „S”, czyli socjalną stronę raportu, w której mieszczą się przede wszystkim kwestie pracownicze i BHP.
Przeczytaj: ESG na piątkę – 5 kluczowych informacji dla specjalistów HR
-
Sygnaliści
Wiele wskazuje na to, iż rok 2024 będzie ostatecznie rokiem wejścia w życie polskiej ustawy o sygnalistach. Oznacza to odwieszanie wstrzymanych projektów dotyczących procedur zgłaszania naruszeń.
-
BHP
Trend widoczny od kilku lat, w tym roku znajduje odzwierciedlenie w planie kontroli PIP, zgodnie z którym jednym z obszarów szczególnej uwagi będą wypadki przy pracy.
-
Mobbing, dyskryminacja i równe traktowanie
Zainteresowanie tym tematem będzie zwiększone z uwagi na ESG, sygnalistów oraz istotność pozapłacowych warunków zatrudnienia dla podbijającego rynek pracy pokolenia Z. Dodatkowo w czasach pandemii temat aktualizacji procedur i szkoleń antymobbingowych był odkładany w czasie. choćby o ile zrobiliśmy to tuż przed pandemią – to właśnie mijają 4 lata.
-
Dobrostan pracowników
Well-being wszedł szturmem wraz z implementacją dyrektywy work-life balance, ale statystyki już pokazują, iż zostanie z nami na dłużej. Jak zapewnić go pracownikom? Jakie benefity mogę jeszcze zaoferować na rozkręconym rynku pracownika? To tylko niektóre z pytań, na które pracodawcy będą szukać odpowiedzi przez kolejnych 12 miesięcy.
-
Zmiany w procesach pracowniczych
Brak opłat sądowych i łatwiejsze przywrócenie do pracy. Już teraz warto zweryfikować swoje procedury ocen okresowych, programów naprawczych oraz derektutacji.
-
Uzwiązkowienie
Od dawna obserwujemy rosnącą popularność związków zawodowych. Warto więc zbadać nastroje pracowników i odświeżyć swoją wiedzę o zasadach współpracy ze związkami.
-
Transgraniczność pracy
Jak workation ma się do rezydencji podatkowej? Kiedy pracodawca musi spełniać minimalne wymogi prawa pracy miejsca pracy zdalnej? To tylko niektóre z wielu pytań, na które (wciąż) będziemy szukać odpowiedzi w 2024 r.
-
Uprawnienia rodzicielskie (równouprawnienie rodziców) i ocena działania przepisów work-life balance
Czas na pierwsze podsumowanie WLB w Polsce (po roku od wdrożenia).
Więcej informacji znajdą Państwo w naszym newsletterze dla działów personalnych, który wysyłamy raz w miesiącu – Nawigator HR. Kolejne wydanie już w najbliższy wtorek, a w nim m.in. praktyczne wskazówki, jak przygotować się do powyższych wyzwań. Zachęcamy do zapisu!