3 pytania i odpowiedzi o zatrudnianie cudzoziemców

1 rok temu

Autorem odpowiedzi jest mec. Piotr Sawicki, Wspólnik Zarządzający Kancelarią Sawicki i Wspólnicy
Już 18 kwietnia br. zapraszamy na szkolenie “Zmiany w legalizacji pobytu i pracy Obywateli Ukrainy. Aktualizacja 2023”

Cudzoziemiec przyjeżdża do Polski na podstawie karty pobytu wydanej przez inne Państwo UE. Czy można go zatrudnić?

Posiadanie przez cudzoziemca karty pobytu wydanej przez inne Państwo UE nie uniemożliwia zatrudnienia go w Polsce. Natomiast, sam fakt jej posiadania nie uprawnia go do podjęcia pracy w Polsce bez odpowiedniego:

  • zezwolenia na pracę,
  • oświadczenia o powierzeniu pracy
  • w przypadku obywateli Ukrainy – powiadomienia o powierzeniu pracy.

Tym samym, aby zatrudnić cudzoziemca, który przyjechał do Polski na podstawie posiadanej karty pobytu wydanej przez inne Państwo UE oraz ważnego paszportu, będzie konieczne uzyskanie dokumentu legalizującego jego stosunek zatrudnienia.

Należy pamiętać, iż karta pobytu wydana przez inne Państwo UE uprawnia cudzoziemca do pobytu w Polsce jedynie przez maksymalnie 90 dni w 180-dniowym okresie. Ponadto, w przypadku ustania przyczyny udzielenia zezwolenia cudzoziemcowi w innym państwie UE, takie zezwolenie może zostać cofnięte danemu cudzoziemcowi. Polski pracodawca nie będzie mieć możliwości, aby samodzielnie dowiedzieć się o takiej sytuacji. Wobec tego, w przypadku chęci zatrudnienia cudzoziemca, który przyjeżdża do Polski na podstawie karty pobytu wydanej przez inne Państwo UE, rekomendujemy niezwłocznie rozpocząć procedurę mającą na celu zalegalizowanie jego dalszego pobytu w Polsce na postawie polskich przepisów.

Czy tzw. ustawa covidowa przedłuży się do 24.08.2023 r.?

Termin 24 sierpnia 2023 r. został ustawowo ustalony jako data końcowa obowiązywania tzw. przedłużeń podstaw pobytu i pracy cudzoziemców w Polsce ze względu na stan pandemii COVID-19 uregulowanych w tzw. ustawie covidowej.

Niemniej jednak, należy mieć na uwadze, iż tzw. ustawa covidowa może przestać obowiązywać we wcześniejszym terminie w przypadku odwołania stanu zagrożenia epidemiologicznego przez rząd. Dzień 24 sierpnia 2023 r. jest maksymalnym możliwym terminem obowiązywania tzw. przedłużeń covidowych. Dlatego, rekomendujemy na bieżąco śledzić komunikaty rządu.

Czy zezwolenie na pracę w oryginale zostaje u pracodawcy czy wystarczy kopia ?

Jeden z egzemplarzy zezwolenia na pracę, który otrzymuje pracodawca, należy zachować w aktach pracownika-cudzoziemca. jeżeli jest to zezwolenie na pracę wydane w formie elektronicznej, wystarczające jest umieszczenie wydruku tego zezwolenia w aktach pracowniczych.

W przypadku zezwoleń pobytowych np. zezwolenia na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy, oryginał pozostaje do dyspozycji cudzoziemca, natomiast w aktach pracowniczych należy umieścić jego kopię.



Idź do oryginalnego materiału