Adam Abramowicz: Konieczna klauzula generalna, wyłączająca mikrofirmy

10 miesięcy temu
Zdjęcie: Potrzebna klauzula dla mikrofirm mówi Adam Abramowicz


Agencja Informacyjna – Opinie: Adam Abramowicz: Dobre prawo jest strażnikiem sprawiedliwości, wolności i bezpieczeństwa obywateli. Jest też warunkiem wzrostu gospodarczego. Złe prawo, w tym także jego nadmiar, przeradza się w kaganiec dławiący rozwój społeczny.

Adam Abramowicz: Złe prawo, w tym także jego nadmiar, przeradza się w kaganiec dławiący rozwój społeczny.

Spis treści

Adam Abramowicz: Dżungla przepisów
Adam Abramowicz: Nowa polityka gospodarcza – 40 postulatów
Adam Abramowicz: Przemyślane wdrażanie unijnych dyrektyw
Republika Federalna Niemiec – wzór
Obowiązkowe składki dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – bariera rozwoju

Adam Abramowicz: Dżungla przepisów

Według najnowszych danych akty prawne, które ukazały się między styczniem a wrześniem 2023, zajęły 25.888 stron. Szacuje się, iż do końca roku 2023 ta niebotyczna sterta papieru urosła choćby do 38.000 stron. To wzrost mniej więcej dwukrotny w stosunku do średniej z lat 2016-2021. Gorzej było pod tym względem tylko w roku 2004, ale wtedy trwał proces przystosowywania prawa polskiego do ustawodawstwa Unii Europejskiej. Przeregulowanie prawa to zresztą bolączka, z którą Polska boryka się od upadku komunizmu. Dżungla przepisów, często zbytecznych, powielających się, niechlujnie stanowionych i arbitralnie egzekwowanych to jedna z głównych barier hamujących rozwój polskich przedsiębiorstw.

Ilość czasu poświęcanego na czynności administracyjno-biurowe i sprawozdawcze rośnie lawinowo, narażając przedsiębiorców na zbędne koszty i tym samym zmniejszając ich konkurencyjność na rynkach międzynarodowych. Dlatego powstał dokument „Nowa polityka gospodarcza”.

Adam Abramowicz: Nowa polityka gospodarcza – 40 postulatów

W dokumencie „Nowa polityka gospodarcza”, zawierającym 40 głównych postulatów, ważnych z punktu widzenia rozwoju sektora małych i średnich przedsiębiorstw, domagam się, by w Prawie gospodarczym wprowadzono klauzulę generalną, wyłączającą mikrofirmy z nowych obowiązków formalno-prawnych. Pilnie wskazane jest przeprowadzanie analizy skali sprawozdawczości pod kątem wyeliminowania danych dublujących się w raportach dla różnych instytucji państwowych. Równie pożądana jest likwidacja zbędnych regulacji, a także uproszczenie przepisów RODO.

Adam Abramowicz: Przemyślane wdrażanie unijnych dyrektyw

Jest prawdą, iż duża część nowych regulacji to przepisy wymagane przez prawodawstwo Unii Europejskiej. I one mogą jednak być implementowane na różne sposoby. Dlatego polski rząd powinien skoncentrować się na przemyślanym wdrażaniu unijnych dyrektyw tak, aby w jak najmniejszym stopniu ograniczać wolność gospodarczą i minimalizować zbyteczną biurokrację. Obiecywały to wszystkie kolejne ekipy rządowe, w Polsce, od czasu wejścia do Unii Europejskiej. Pora najwyższa, by te zapowiedzi potraktować poważnie.

Republika Federalna Niemiecwzór

Trzeba zatem powiedzieć jasno, iż zapowiedziane przez rząd Rzeczpospolitej Polskiej rozwiązania nie wystarczą do stymulacji rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw. Należy – na wzór Republiki Federalnej Niemiec – dać każdemu przedsiębiorcy prawo decydowania, czy chce płacić składkę, czy też chce na przyszłą emeryturę oszczędzać samodzielnie albo objąć przedsiębiorców ubezpieczeniem Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS), z którego od lat korzystają przedsiębiorcy prowadzący rolniczą działalność gospodarczą.

Obowiązkowe składki dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – bariera rozwoju

Ryczałtowa składka dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych to jedna z głównych barier w prowadzeniu działalności gospodarczej przez małe przedsiębiorstwa. Jego konsekwencją jest likwidacja wielu miejsc pracy, wzrost szarej strefy czy zwiększenie się liczby polskich rodzin, wobec których Zakład Ubezpieczeń Społecznych prowadzi windykację zaległości.

Adam Abramowicz – Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Adam Abramowicz – Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców od 22 czerwca 2018 roku. Absolwent Wydziału Mechanicznego i Organizacji Górnictwa Politechniki Lubelskiej oraz studiów podyplomowych w zakresie technologii wód, ścieków i odpadów na Wydziale Inżynierii Sanitarnej Politechniki Wrocławskiej.

Adam Abramowicz prowadził z sukcesem własną działalność gospodarczą. Był jednym z głównych inicjatorów, a zarazem prezesem Zarządu Sieci Detalistów „Nasze Sklepy”, która powstała, by chronić małych i średnich przedsiębiorców. Był też jednym z założycieli oraz długoletnim prezesem Izby Gospodarczej Nowej Przedsiębiorczości w Białej Podlaskiej. Aktywna działalność biznesowa zaowocowała jego członkostwem w Radzie Polskiej Izby Handlu. Był radnym Rady Miasta Biała Podlaska oraz aktywnym działaczem samorządowym.

Adam Abramowicz był posłem na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej V, VI, VII i VIII kadencji. Wykorzystując zdobyte w przedsiębiorczości doświadczenie, był m.in. członkiem sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej (wcześniej Komisji Gospodarki) oraz Parlamentarnego Zespołu Wspierania Przedsiębiorców Poszkodowanych w Outsourcingu Pracowniczym przez organy administracji państwowej Rzeczpospolitej Polskiej, a także przewodniczącym Parlamentarnego Zespołu na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego.

Adam Abramowicz jako Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców działa w zakresie sporów między przedsiębiorcami i urzędami

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców (RMŚP) – jednoosobowy organ zajmujący się ochroną interesów mikro, małych oraz średnich przedsiębiorców. Działalność została uregulowana w ustawie z dnia 6 marca 2018 r. o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców (Dz.U. z 2023 r. poz. 1668). Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców ma kompetencje do działania tylko w sprawach pomiędzy przedsiębiorcą a urzędem, samorządem bądź instytucją państwową. Nie ma uprawnień do działania w sporach pomiędzy przedsiębiorcami.

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców powoływany jest na 6-letnią kadencję przez Prezesa Rady Ministrów na wniosek ministra adekwatnego do spraw gospodarki. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców wykonuje swoje zadania przy pomocy Biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Agencja Informacyjna, Opinie, /DEC, RMiŚP/ 6.01..2024

Idź do oryginalnego materiału