26 maja 2023 r. po ponad dwuletnich przygotowaniach, Naczelna Rada Adwokacka podjęła decyzję o zniesieniu zakazu reklamowania usług przez adwokatów. To oznacza, iż adwokaci będą mogli teraz korzystać z informacji handlowych, ale z ograniczeniami dotyczącymi ich treści.
Katarzyna Bórawska
adwokat, Kancelaria Prawna Toruń
Zniesienie zakazu reklamowania usług przez adwokatów jest istotnym krokiem w kierunku dostosowania się do współczesnej rzeczywistości i potrzeb rynku. Otwiera to nowe możliwości dla adwokatów w promowaniu swojej działalności i docieraniu do klientów, zwłaszcza w dobie cyfrowej transformacji i konkurencji na rynku usług prawnych. Jednakże, należy pamiętać, iż reklamy adwokatów będą podlegać surowym zasadom etycznym i regułom.
Zgodne z zasadami
Reklamy muszą być zgodne z zasadami etyki i godności zawodu. Adwokaci mają prawo do informowania o swoich usługach i stawkach wynagrodzeń, ale nie mogą wprowadzać w błąd ani umieszczać ich w nieodpowiednich miejscach. Reklamy muszą być oznaczone jako pochodzące od adwokata. Adwokat ponosi odpowiedzialność za reklamy publikowane w jego imieniu przez innych. Zakazana jest kooperacja z podmiotami pozyskującymi klientów w sposób sprzeczny z prawem lub godnością zawodu.
Ochronić klienta
Wprowadzenie ograniczeń dotyczących treści reklam adwokackich ma na celu ochronę klientów przed nieuczciwymi praktykami oraz zapewnienie wysokiej jakości usług prawnych. Adwokaci powinni dążyć do przedstawiania informacji na temat swojej specjalizacji, doświadczenia oraz podejścia do pracy w sposób przejrzysty i zgodny z zasadami etyki zawodowej – zaznacza adwokat Katarzyna Bórawska. Należy również pamiętać, iż adwokaci są zobowiązani do utrzymywania wysokiego poziomu profesjonalizmu i zaufania społecznego. Dlatego też, reklamy adwokackie powinny być umiarkowane, adekwatne do charakteru usług prawnych i niepodważające godności zawodu.