Agencja ONZ planuje ewakuację 11 tysięcy marynarzy, którzy utknęli w cieśninie Ormuz

4 godzin temu
Zdjęcie: Agencja ONZ planuje ewakuację 11 tysięcy marynarzy, którzy utknęli w cieśninie Ormuz


Międzynarodowa Organizacja Morska (IMO) podała, iż przygotowuje ewakuację ok. 11 tys. marynarzy, którzy utknęli na statkach w cieśninie Ormuz. Ruch przez szlak został niemal całkowicie wstrzymany po wybuchu wojny USA z Iranem. Zawarte niedawno porozumienie ma zakończyć konflikt i przywrócić żeglugę.

„Zakrojona na szeroką skalę operacja będzie prowadzona w ścisłej współpracy z Iranem, Omanem, wszystkimi innymi państwami nadmorskimi regionu, USA i sektorem morskim” – napisano w komunikacie sekretarza generalnego IMO, Arsenio Domingueza. Nie podano jednak ram czasowych planowanej ewakuacji.

Szef IMO podkreślił, iż ta oenzetowska agencja otrzymała już „niezbędne gwarancje bezpieczeństwa” do przeprowadzanie operacji. Dominguez dodał, iż ok. 11 tys. marynarzy przebywających na kilkuset zablokowanych statkach to niewinne ofiary konfliktu, a 14 z nich w nim zginęło.

IMO zaznaczyła, iż ewakuacja marynarzy stała się możliwa dzięki zawarciu przez USA i Iran w nocy z 17 na 18 czerwca wstępnego porozumienia. Dokument ma doprowadzić do trwałego zakończenia rozpoczętej 28 lutego wojny. Przewiduje m.in. wstrzymanie działań zbrojnych i natychmiastowe wznowienie żeglugi przez Ormuz.

Cieśnina łączy Zatokę Perską z Morzem Arabskim. Iran niemal całkowicie zablokował ten szlak krótko po rozpoczęciu konfliktu. USA wprowadziły własną blokadą irańskich portów, by uderzyć w gospodarkę tego państwa.

W normalnych warunkach przez Ormuz transportuje się ok. 20 proc. zużywanej na świecie ropy i LNG. Blokada cieśniny spowodowała gwałtowny wzrost cen tych surowców.

Irańskie media podały we wtorek, iż Iran przez cały czas przepuszcza przez Ormuz ograniczoną liczbę jednostek, które uzgodniły to z władzami tego kraju.

Przed wojną ruch przez Ormuz odbywał się bez ograniczeń i irańskiej kontroli. Podczas konfliktu Teheran ogłosił, iż przez cieśninę będą przepływały tylko jednostki, które uzgodniły to z Iranem, i to za opłatą. Wstępne porozumienie zakłada, iż Iran zagwarantuje swobodną i bezpłatną żeglugę przez 60 dni.

Agencja AFP poinformowała, iż w poniedziałek przez Ormuz przepłynęło ponad 42 jednostek, co stanowi nieco ponad jedną trzecią ruchu w czasach pokoju, gdy ten szlak pokonywało ok. 120 statków dziennie.

źródło: PAP

fot. Pixabay / michaelmep (domena publiczna)

Idź do oryginalnego materiału