Grupa Enea zawarła umowy o usługi regazyfikacji gazu LNG w terminalu FSRU-2

5 godzin temu
Zdjęcie: Grupa Enea zawarła umowy o usługi regazyfikacji gazu LNG w terminalu FSRU-2


Enea Trading, spółka zależna Enei, zawarła z Gaz-System w ramach procedury Open Season FSRU-2 umowy dotyczące usług regazyfikacji w terminalu FSRU-2 – podała Enea w komunikacie. Szacowana wartość umowy w okresie 15 lat to ok. 1,23 mld zł.

Jak podano, chodzi o umowę regazyfikacji FSRU i umowę współdzielenia slotów.

Spółce Enea Trading przyznano prawo do 7 slotów regazyfikacyjnych w każdym roku, na okres 15 lat, począwszy od 2030 roku.

Wartość umowy, określona na podstawie szacowanej wartości opłat za usługi regazyfikacji w okresie 15 lat wynosi ok. 1.230 mln zł.

Enea podała, iż rozpoczęcie świadczenia usług regazyfikacji od 1 stycznia 2030 roku jest warunkowane terminowym zakończeniem budowy Terminalu FSRU-2.

„Zabezpieczenie dostępu do gazu LNG wzmacnia możliwości Grupy Enea w zakresie dywersyfikacji źródeł dostaw, zwiększa odporność na zmienność warunków rynkowych oraz wspiera efektywne zarządzanie kosztami zakupu paliwa” – podała spółka w komunikacie.

Wcześniej we wtorek premier Donald Tusk poinformował, iż w Zatoce Gdańskiej powstanie drugi pływający terminal LNG (FSRU) i dodał, iż będzie to przedsięwzięcie komercyjne, bez wsparcia z budżetu państwa.

W osobnym komunikacie we wtorek Gaz-System podał, iż cztery podmioty zakontraktowały długoterminowy dostęp do usług terminala FSRU 2. Oznacza to, iż w Zatoce Gdańskiej powstanie drugi terminal FSRU, a Polska będzie dysponować trzema terminalami LNG o łącznej mocy regazyfikacji ponad 20 mld m sześc. gazu rocznie.

Dodano, iż procedura Open Season przeprowadzona przez Gaz-System zakończyła się sukcesem. Zainteresowanie uczestników rynku przewyższyło poziom oferty wynoszącej 39 slotów rocznie. W efekcie Gaz-System podjął decyzję o zwiększeniu parametrów technicznych nowego terminala poprzez zwiększenie możliwości regazyfikacji z planowanych 4,5 mld m sześc. do 6,1 mld m sześc. gazu rocznie.

Projekt FSRU 2 (Floating Storage and Regasification Unit) to kolejny po Terminalu LNG w Świnoujściu i Terminalu FSRU 1 w Gdańsku etap rozwoju infrastruktury LNG w Polsce.

źródło: PAP

fot. GAZ-SYSTEM S.A.

Idź do oryginalnego materiału