Kiedy następuje wniesienie aktu oskarżenia?
Przebieg postępowania karnego można podzielić na dwie zasadnicze fazy: postępowanie przygotowawcze oraz postępowanie sądowe. Łącznikiem między nimi jest właśnie akt oskarżenia.
Akt oskarżenia stanowi jednocześnie podsumowanie wyników postępowania przygotowawczego, jednocześnie inicjuje ich rozpoznanie w ramach postępowania przed sądem.
Jak wygląda akt oskarżenia?
Oczywistym jest, iż akt oskarżenia ze swej istoty jest niekorzystnym dla oskarżonego zdarzeniem. Należy jednak zastanowić się, które z jego elementów są szczególnie istotne. Pozwoli to na przygotowanie najlepszej linii obrony.
Akt oskarżenia powinien wskazywać oskarżonego oraz określać jaki czyn jest mu zarzucany wraz ze wskazaniem kwalifikacji prawnej. Ujmując powyższe w prostszy sposób, w akcie oskarżenia wskazuje się kto, kiedy i co zrobił oraz, iż w ocenie oskarżenia jest to przestępstwo opisane w konkretnym artykule ustawy karnej. Nadto oskarżenie zobowiązane jest wskazać dowody popierające wniesiony akt.
Akt oskarżenia, a linia obrony
Treść aktu oskarżenia jest o tyle istotna, iż zakreśla granice zainteresowania sądu I instancji.
Sam opis zachowania sprawcy nie jest dla Sądu wiążący. Podobnie jak zaproponowana przez oskarżyciela kwalifikacja prawna. Oznacza to, iż Sąd badając sprawę może dojść do przekonania, iż oskarżony zachował się w inny sposób lub, iż opisane w akcie zachowanie stanowi inny od zarzucanego czyn zabroniony, a także, iż opisane zachowanie sprawcy wywołało inny niż opisany w akcie oskarżenia skutek.
Sąd związany jest jednak opisanym w akcie oskarżenia zdarzeniem historycznym. Oznacza to, iż nie bada innego zdarzenia niż opisane w akcie.
Zainteresowanie Sądu ogranicza się do oceny tylko wskazanego w akcie oskarżenia wycinka historii, nie sięgając ani do zdarzeń wcześniejszych ani późniejszych. Sąd nie może skazać za czyn, który nie został opisany w akcie oskarżenia.
Dla przykładu. W akcie oskarżenia X, Y i Z zostali oskarżeni o udział w bójce, która miała mieć miejsce w dniu 22.12.2014r. W miejscowości X około godziny 21:00. W ramach postępowania sądowego zostaną zbadane tylko okoliczności tego zdarzenia. Sąd zbada co robili X, Y i Z we wskazanym miejscu i czasie oraz czy ich zachowanie stanowiło przestępstwo.
Co jeszcze powinieneś wiedzieć, kiedy zostałeś oskarżony o przestępstwo?
Koniecznie przeczytaj poniższe artykuły:
- Jak wygląda rozprawa w sądzie karnym
- Jak wygląda przesłuchanie w charakterze podejrzanego?
- Dobrowolne poddanie się odpowiedzialności i skazanie bez rozprawy
- Warunkowe umorzenie postępowania karnego
- Warunkowe zawieszenie wykonania kary
- Na czym polega kara ograniczenia wolności
- Kto może być obrońcą oskarżonego
A jeżeli po lekturze uznasz, iż potrzebujesz adwokata – zadzwoń do nas