Alkosaszetki zdelegalizowane

1 miesiąc temu

Takie zmiany zakłada projekt rozporządzenia ministra rolnictwa i rozwoju wsi w sprawie szczegółowych wymagań w zakresie opakowań niektórych napojów spirytusowych. 4.10.2024 r. dokument został opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

Nowymi regulacjami zostaną objęte m.in shoty o pojemności 40 ml sprzedawane w opakowaniach, które udają szklanki.

– Opakowania przypominające szklanki, kieliszki lub inne formy niestandardowe, które nie są butelkami ani puszkami, nie będą mogły być stosowane. jeżeli przepisy wejdą w życie w proponowanym kształcie, producenci i sprzedawcy będą musieli zmienić formę opakowań na butelki lub puszki, aby wprowadzać takie napoje na rynek – tłumaczy adwokat Marcin Bandurski z kancelarii Prokurent.

Aby przedsiębiorcy wprowadzający do obrotu napoje spirytusowe do 200 ml w innych niż butelki i puszki opakowaniach, nie ponieśli strat finansowych, produkty wprowadzone do obrotu przed dniem wejścia w życie rozporządzenia będą mogły pozostać na rynku przez kolejne 30 dni.

Jest to odpowiedź na pojawienie się w sklepach alkoholu w saszetkach, łudząco przypominających np. musy owocowe dla dzieci. Resort rolnictwa uznał, iż konieczne jest doprecyzowanie zasad dotyczących opakowań dla niektórych napojów spirytusowych, tak aby ich wygląd nie wprowadzał konsumentów w błąd.

– Jesteśmy przeciwni pozycjonowaniu napojów alkoholowych obok produktów dla dzieci, konsument nie może mieć problemu z ich odróżnieniem. Napoje alkoholowe to produkty przeznaczone wyłącznie dla osób dorosłych i w ten sposób powinny być traktowane – mówi Emilia Rabenda, prezes zarządu Związku Pracodawców Polskiego Przemysłu Spirytusowego.

Podkreślmy, iż na użycie do napojów spirytusowych opakowań jak do musów owocowych pozwalają przepisy unijne. Jest w nich mowa o wykorzystywaniu niesprecyzowanych bliżej opakowań ochronnych, a także kartonów, pudełek, pojemników i butelek.

Mecenas Marcin Bandurski podkreśla, iż podstawą prawną wydania rozporządzenia jest art. 15 pkt 2 ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych.

– Ten przepis upoważnia ministra rolnictwa do wydawania rozporządzeń określających szczegółowe wymagania dotyczące jakości handlowej niektórych artykułów rolno-spożywczych, w tym napojów alkoholowych – tłumaczy prawnik.

W ocenie eksperta projekt rozporządzenia jest zgodny z przepisami unijnymi, bo polski prawodawca może wprowadzać bardziej restrykcyjne przepisy kosztem swobody przepływu towarów.

Za napój spirytusowy uznaje się napój zawierający co najmniej 15 proc. alkoholu.

Etap legislacyjny: konsultacje i opiniowanie

Idź do oryginalnego materiału