Apel państw G20: „Jak najszybciej wprowadźmy ramy raportowania aktywów kryptograficznych”

1 rok temu

Przywódcy państw grupy G20 – czyli największych gospodarek na świecie – dążą do jak najszybszego wdrożenia transgranicznych ram dla aktywów kryptograficznych.

Jak ustalono na trwającym w New Delhi dwudniowym szczycie, ramy ułatwią wymianę informacji między krajami począwszy od 2027 roku.

G20 chce skutecznej wymiany informacji

„Wzywamy do szybkiego wdrożenia ram raportowania aktywów kryptograficznych (CARF) i poprawek do CRS [Common Reporting Standard]. Zwracamy się do Globalnego Forum ds. Przejrzystości i Wymiany Informacji do Celów Podatkowych o określenie odpowiedniego i skoordynowanego harmonogramu rozpoczęcia wymiany informacji przez odpowiednie jurysdykcje” – czytamy w deklaracji konsensusu podpisanej przez przywódców G20.

Wspomniane ramy będą miały wpływ na kilka krajów, w tym Argentynę, Australię, Brazylię, Kanadę, Chiny, Francję, Niemcy, Indie, Indonezję, Włochy, Japonię, Meksyk, Rosję, Arabię Saudyjską, Republikę Południowej Afryki, Koreę Południową, Turcję, Wielką Brytanię i Stany Zjednoczone, a także Unię Europejską.

Ramy raportowania aktywów kryptograficznych zostały po raz pierwszy wprowadzone w październiku 2022 r. przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Dokument został opracowany w celu zapewnienia organom podatkowym większej widoczności transakcji kryptograficznych, a także osób za nimi stojących.

Zgodnie z proponowanymi ramami, kraje automatycznie wymieniałyby między sobą informacje o transakcjach kryptowalutowych między jurysdykcjami, obejmując transakcje na nieuregulowanych giełdach kryptowalut i u dostawców portfeli.

Przepisy w krajach UE

Transakcje kryptowalutowe podlegają już nowym standardom ujawniania informacji w wielu krajach. W maju br. Unia Europejska zatwierdziła zaktualizowane przepisy dotyczące przestrzegania CARF, ustanawiając procedury automatycznej wymiany informacji między rządami europejskimi do celów podatkowych. Zgodnie z nowymi zasadami, transferowi aktywów cyfrowych powinna towarzyszyć nazwa beneficjenta, adres rozproszonej księgi rachunkowej beneficjenta, a także numer konta beneficjenta.

Grupa zatwierdziła również zalecenia Rady Stabilności Finansowej (FSB) dotyczące „regulacji, nadzoru i nadzoru nad działalnością i rynkami aktywów kryptograficznych oraz globalnymi ustaleniami dotyczącymi stablecoinów”, Opublikowane w lipcu zalecenia ustanawiają podobne standardy dla stablecoinów jak dla banków komercyjnych i wzywają organy regulacyjne do zakazania wszelkich działań utrudniających identyfikację zaangażowanych uczestników.

Idź do oryginalnego materiału