Będą zmiany w zakresie faktur za zakupy w sklepach. Odczują je też konsumenci

6 dni temu
Zdjęcie: Szczerze o pieniądzach


Wizualizację faktury postaci kodu QR lub dane niezbędne do identyfikacji faktury w Krajowym Systemie e-Faktur będą otrzymywać od sprzedawców konsumenci po wejściu w życie nowych przepisów - ocenia Janina Fornalik, ekspertka podatkowa z kancelarii MDDP. Oznacza to, iż skutki zmian prawnych w zakresie KSeF odczują nie tylko przedsiębiorcy, ale także osoby fizyczne.


W przyszłym tygodniu mają zakończyć się konsultacje projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Resort finansów proponuje w nim wprowadzenie obowiązku wystawiania faktur za pośrednictwem Krajowego Systemu e-Faktur.
Zmiana będzie miała także wpływ na sytuację konsumentów. W projekcie są przepisy, na mocy których również faktury przeznaczone dla konsumentów będzie można wystawiać za pośrednictwem KSeF. Taką możliwość otrzymają m.in. firmy telekomunikacyjne czy energetyczne, które wystawiają setki tysięcy faktur miesięcznie.Reklama


Faktura w sklepie będzie wyglądać inaczej


- Zasadniczo w przypadku wystawiania faktur za masowo dostarczane usługi, np. telekomunikacyjne, energię, gaz, czy przez sklepy internetowe, przedsiębiorca wystawi fakturę w KSeF, a następnie przekaże nabywcy jej wizualizację wraz z kodem QR. W tym przypadku więc przekazanie faktury konsumentowi funkcjonować będzie na zasadach zbliżonych do aktualnych (wysyłka faktury mailem, dostęp w aplikacji lub na dedykowanym portalu firmy) - powiedziała PAP doradca podatkowy i partner w Zespole VAT w kancelarii MDDP Janina Fornalik.
Jednak nieco inaczej może wyglądać przekazywanie faktury w sytuacji, kiedy np. konsument będzie dokonywać zakupu w sklepie albo gdy będzie otrzymywać fakturę za wykonaną usługę.
- Drugim sposobem jest podanie nabywcy kodu QR oraz danych umożliwiających zidentyfikowanie tej faktury w systemie. Jednak w praktyce będzie on bardziej problematyczny, gdyż wówczas od klienta będzie zależało ściągnięcie faktury. Być może ten sposób będzie stosowany w przypadku dostaw przedpłaconych np. w sklepie internetowym - stwierdziła ekspertka podatkowa.


KSeF wejdzie w życie w 2026 roku


W jej ocenie to rozwiązanie będzie wykorzystywane w sytuacji, kiedy konsument już opłacił zakup towaru czy usługi. jeżeli jednak na podstawie wystawionej faktury konsument będzie musiał dopiero dokonać płatności, to sprzedawca prawdopodobnie będzie postępował w sposób zbliżony do obecnego.
- jeżeli nabywca będzie dokonywał płatności na podstawie faktury, w interesie sprzedawcy będzie jej dostarczenie klientowi w formie wizualizacji - stwierdziła Fornalik.
Zgodnie z proponowanymi przepisami, wystawianie faktur za pośrednictwem KSeF ma stać się obowiązkowe od 1 lutego 2026 r. dla dużych firm oraz od 1 kwietnia 2026 r. dla pozostałych przedsiębiorców.
Idź do oryginalnego materiału