Niemal 450 tysięcy – tyle wyświetleń na TikToku mają filmiki ukryte pod hasłem #introvertedbusinessowner i ukazujące możliwości pracy dla osób, które chcą unikać kontaktu z innymi osobami.
Biznes na introwertyków – wszystko dzięki sieci
Dzisiejszy świat coraz bardziej zauważa i otwiera się na potrzeby introwertyków. Internet, który wkradł się już do niemal każdej dziedziny życia oferuje coraz bogatsze i bardziej różnorodne możliwości pracy dla osób, które wolą unikać biurowej atmosfery, spotkań na żywo i częstych rozmów z ludźmi. Potrzebę tą zauważyli także content creators na TikToku,. Nic więc dziwnego, iż ich filmiki ukazujące możliwości oraz realia pracy bezkontaktowej mają dziesiątki czy setki tysięcy wyświetleń. Popularnością cieszą się takie hasztagi jak #introvertedbusiness czy #introvertedbusinessowner. Drugie z haseł ma już 449.1K wyświetleń na TikToku.
Jakie możliwości zarabiania pieniędzy mają więc osoby, które preferują żadną lub niewielką ilość osobistych interakcji z innymi?
Najpowszechniejszym rozwiązaniem pracy bezkontaktowej jest własna działalność prowadzona online. Może być to działalność artystyczno-rzemieślnicza, polegająca na własnoręcznym projektowaniu i tworzeniu produktów. Następnie na sprzedawaniu ich na popularnych portalach dla młodych twórców, jak np. Etsy lub na stronie własnego sklepu online. Uwagę zwracają także możliwości działalności pełnowymiarowej jako bloger i influencer, w interesującej dziedzinie. Wprawdzie w ten zawód wpisane są interakcje z widzami i fanami, jednak można je prowadzić na własnych zasadach. Przede wszystkim jednak nie wymagają one praktycznie żadnych kontaktów “na żywo”, gdyż wszystko odbywa się w sferze online. Ponadto blogowanie przynosi dochód głównie z płatnych reklam i linków afiliacyjnych. To oznacza, iż nie są potrzebne również żadne specjalne kontakty z klientami.
Kolejno komfortową dziedziną pracy dla introwertyków są współczesne media i marketing. Praca jako programista, deweloper UX czy copywriter pozwalają na prowadzenie działalności z zacisza własnego domu i sprowadzenie kontaktów międzyludzkich do absolutnego minimum.
Do zalet cyfrowej działalności wiele osób zalicza także, iż pozwala to na większą elastyczność zawodową i pomaga uniknąć pracy w standardowym, ośmiogodzinnym systemie. Wszystko dlatego, iż w ten sposób sam kontrolujesz czas poświęcany na wykonywanie swoich obowiązków i dopasowujesz go do swojego naturalnego trybu dnia.
Nowe narzędzia do pracy z domu
Pracę z domu ułatwiają także coraz nowocześniejsze narzędzia internetowe. Kiedy używane w odpowiedni sposób – i z umiarem – pozwalają uczynić własną działalność sprawniejszą i bardziej produktywną.
I tak, rozmowy z klientami czy zleceniodawcami można dziś przeprowadzać w pełni online. Nie trzeba do tego celu spotykać się na żywo. Takie narzędzia jak Google Meets czy Zoom – wsparte o dobrej jakości kamerę i mikrofon – pozwalają na prowadzenie profesjonalnych rozmów z klientami i współpracownikami bez konieczności wychodzenia z domu.
Natomiast kreatywną wymianę pomysłów, burzę mózgów czy fizyczną tablicę z inspiracjami mogą zastąpić specjalne aplikacje, takie jak Trello czy Pinterest. Finalnie wsparcie dla introwertyków posiadających własne biznesy oferuje także sztuczna inteligencja. I tak np. Chat GPT może pomóc przetestować pewne pomysły czy strategie. Ponadto gwałtownie odpowie na pytania i podpowie nowe koncepcje na wpisy na bloga czy filmiki na YouTube. To narzędzie AI pozwoli także bezproblemowo stworzyć opisy produktów na stronę, co przyda się posiadaczom własnej działalności e-commerce.
Czytaj także: Czy ChatGPT zrewolucjonizuje rynek tworzenia opisów do e-commerce?
Zdjęcie główne: Unsplash