Cash pooling – co z PCC?

1 rok temu

Prowadzenie działalności gospodarczej wymaga kreatywności i elastyczności. Żyjemy w bardzo dynamicznych czasach i to przedsiębiorcy kreują rzeczywistość gospodarczą, którą bardzo często trudno wcisnąć w wąskie ramy obowiązujących przepisów. Już nie raz pisaliśmy o tym, iż przepisy nie nadążają za tym co się dzieje w przestrzeni gospodarczej. Nieraz w wydawanych interpretacjach można również spotkać tego typu stwierdzenia. W dzisiejszej publikacji zmierzymy się z rozliczaniem transakcji cash pooling i odpowiedzią na pytanie czy jest opodatkowana w PCC.

Jak należy rozumieć cash pooling?

Cash pooling (z ang.) oznacza łączenie środków pieniężnych. Na próżno szukać takiej definicji w przepisach, jedynie z ustawu Kodeks cywilny cash pooling (CP) można podciągnąć pod umowę o charakterze nienazwanym. Jak można przeczytać w interpretacjach podatkowych w umowie CP chodzi o zarządzanie płynnością finansową grupy kapitałowej. Dochodzi do automatycznego przelewania środków finansowych pomiędzy rachunkami bankowymi uczestników grupy a rachunkiem głównym lidera grupy. W takich przypadkach bank otwiera specjalny rachunek rozliczeniowy – Rachunek Główny dla jednego z podmiotów będących członkiem grupy kapitałowej. Jednocześnie Bank otwiera szereg rachunków dodatkowych – rachunków szczegółowych powiązanych funkcjonalnie z rachunkiem głównym. Z takim wyjaśnieniem specyfiki działania cash poolingu można się spotkać w interpretacji nr 0114-KDIP4-3.4012.221.2023.2.IG z dnia 28.08.2023 r. W przypadku tej interpretacji rozstrzygana była kwestia opodatkowania umowy CP w VAT, a nas będzie interesował podatek PCC od umowy cash pooling. W innej interpretacji można się spotkać z takim schematem cash poolingu.

Stosowanie cash poolingu pozwala na skompensowanie niedoborów środków finansowych w przypadku jednych uczestników, nadwyżkami środków finansowych innych uczestników

Uczestnikami umowy cash poolingu są co najmniej 3 podmioty:

  1. Podmiot posiadający nadwyżkę środków finansowych.
  2. Podmiot posiadający niedobór środków finansowych.
  3. Bank, który kompleksowo zarządza tymi środkami finansowymi.

Interpretacja nr 0111-KDIB2-2.4014.10.2023.2.DR z dnia 08.02.2023 r.

Cash pooling – co z PCC?

W przypadku umowy cash pooling, wątpliwości przedsiębiorców są związane m.in. z zapłatą podatku PCC. Skoro CP jest to forma umowy nienazwanej powstaje pytanie, czy w świetle ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) będzie podlegał pod ten podatek. I właśnie z takim pytaniem i wątpliwościami zwróciła się spółka do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) we wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej. Mowa o interpretacji nr 0111-KB2-2.4014.10.2023.2.DR z dnia 08.02.2023 r. W ustawie o podatku PCC w wykazie czynności, które podlegają opodatkowaniu nie znajdziemy umowy cash pooling. Skoro tak, umowa CP jako umowa nienazwana, nie będzie podlegała pod podatek PCC. Taka umowa nie może być podciągnięta ani pod umowę pożyczki ani pod umowę depozytu nieprawidłowego, dlatego transfery środków pieniężnych na rachunkach bankowych uczestników nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. W tej interpretacji podano również namiary na wiele innych interpretacji wydanych w latach 2007 do 2022, w których Dyrektor wydający te interpretacje zgadzał się z tym podejściem.

Cash pooling – podsumowanie

Temat, który dzisiaj był omawiany dotyczy firm, które działają w ramach grup kapitałowych, a więc osób prawnych. Jednak choćby przedsiębiorcy, którzy dzisiaj prowadzą indywidualną działalność gospodarczą mogą być przecież udziałowcem w spółkach kapitałowych. W dzisiejszej publikacji naszym zadaniem było znalezienie odpowiedzi na pytanie, czy umowa cash pooling będzie opodatkowana w PCC. Z uwagi na brak przepisów, które by to regulowały wprost bazowaliśmy na interpretacjach podatkowych. Bogata linia interpretacyjna potwierdza, iż taka umowa nie jest opodatkowana w PCC, ale należy mieć na uwadze, iż to są stanowiska wydawane w indywidualnych sprawach. Przedsiębiorcy, którzy znajdą się w takim modelu finansowania powinni o tym pamiętać i zdecydować, czy jednak nie wystąpić z wnioskiem w swojej sprawie.

Idź do oryginalnego materiału