Podatnicy PIT/CIT, którzy posiadają akcje lub udziały w zagranicznych jednostkach kontrolowanych lub sprawują nad nimi kontrolę, mają obowiązek złożenia zeznania lub wpłaty podatku z końcem 9. miesiąca od zakończenia roku podatkowego spółki CFC. o ile jest on tożsamy z rokiem kalendarzowym, termin upływa 2 października 2023 r. To wynik zmian w ustawie o CIT i PIT, które weszły w życie z początkiem 2022 roku.
Nowy zakres CFC i związanych z nim obowiązków
Przepisy dotyczące CFC zostały rozbudowane o nowe przesłanki uznania danego podmiotu za CFC i za takie jednostki mogą być uznane także podmioty, które w poprzednich latach nie spełniały tych przesłanek.
Kto składa deklarację CIT-CFC / PIT-CFC?
Do złożenia CIT-CFC / PIT-CFC zobowiązany jest każdy podmiot, który:
- jest polskim podatnikiem podatków dochodowych oraz
- posiada udziały / akcje (lub sprawuje kontrole) w zagranicznych jednostkach kontrolowanych (CFC).
Kto posiada CFC?
Jednostki, które posiadają siedzibę lub zarząd, są zarejestrowane lub położone na terytorium rajów podatkowych lub innego państwa, z którym Polska lub UE nie ratyfikowała umowy międzynarodowej stanowiącej podstawę do uzyskania od organów podatkowych tego państwa informacji podatkowych samodzielnie spełniają definicję CFC.
W pozostałych przypadkach, by dana jednostka była uznana za CFC, polski podatnik PIT / CIT w danej jednostce zagranicznej samodzielnie lub wspólnie z podmiotami powiązanymi musi posiadać bezpośrednio lub pośrednio ponad 50% udziałów, praw głosu, prawa do uczestnictwa w zysku lub sprawować kontrolę faktyczną nad zagraniczną jednostką.
Na potrzeby wyliczenia powyższego parytetu oprócz udziałów polskiego podatnika i podmiotów z nim powiązanych należy wziąć pod uwagę również udziały innych polskich podatników (niepowiązanych), których udział w kapitale lub zysku wynosi ponad 25%.
Zagraniczne jednostki mogą zostać uznane za CFC, o ile m.in.:
- uzyskały w danym roku podatkowym co najmniej 33% przychodów z tzw. przychodów pasywnych (katalog przychodów pasywnych został od 2022 znacznie poszerzony);
- faktycznie zapłacony podatek dochodowy przez CFC jest niższy o co najmniej 25% od podatku dochodowego, który byłby od niej należny z zastosowaniem 19% stawki podatku, gdyby jednostka ta była polskim podatnikiem (wcześniej było to 50%);
- pomimo posiadania istotnych wartościowo aktywów nie generują (zdaniem ustawodawcy) z nich odpowiednio wysokiego przychodu – nowa od 2022 r. kategoria CFC;
- generuje (zdaniem ustawodawcy) zbyt wysoki dochód w stosunku do posiadanych aktywów – nowa od 2022 r. kategoria CFC.
W celu weryfikacji, czy posiadany podmiot zależny spełnia definicję CFC, konieczna jest szczegółowa analiza przesłanek CFC.
Jakie obowiązki są związane z CFC?
Na podatniku, który posiada CFC ciąży obowiązek m.in.:
- opodatkowania dochodu CFC, bez względu na źródło tego dochodu, stawką 19% – podatek ten nie jest ograniczony tylko do kwalifikowanych źródeł;
- złożenia zeznania CIT-CFC / PIT-CFC, a w przypadku posiadania kilku CFC złożenie odrębnego zeznania dla każdej spółki;
- prowadzenia rejestru swoich spółek CFC, który umożliwia dokładne określenie ilości i lokalizacji poszczególnych CFC;
- prowadzenia ewidencji CFC, która umożliwia określenie wysokości dochodu CFC, podstawy opodatkowania CFC i wysokości podatku za dany rok – pełną ewidencje należy posiadać nie później niż na moment złożenia deklaracji CFC.
Rzeczywista działalność gospodarcza
W odniesieniu do CFC najważniejsze jest również określenie, czy prowadzi ona istotną rzeczywistą działalność gospodarczą na terenie UE/EOG. o ile tak, wtedy pomimo spełnienia wspomnianych warunków dochody CFC nie podlegają opodatkowaniu w Polsce oraz ograniczeniu podlegają obowiązki dokumentacyjne CFC (konieczne jest jednak wskazanie w deklaracji CFC przesłanek świadczących o prowadzeniu rzeczywistej działalności gospodarczej zagranicznej jednostki).
Konsekwencje niedopełnienia obowiązków
- powstanie zaległości podatkowej po stronie podmiotu kontrolującego CFC,
- w określonych przypadkach – oszacowanie dochodu CFC przez organ podatkowy,
- odpowiedzialność karno-skarbowa wobec podatnika.
Z uwagi na skomplikowane brzmienie przepisów oraz ich liczne zmiany wskazujemy, iż ustalenie obowiązków związanych z CFC może rodzić problemy. Mając na uwadze rozszerzenie definicji CFC oraz konieczność weryfikacji nowych przesłanek, warto przyjrzeć się tej kwestii wcześniej niż w poprzednich latach. Z uwagi na to, oferujemy wsparcie w zakresie:
- identyfikacji podmiotów, których mogąą dotyczyć regulacje CFC;
- ustalenia czy CFC prowadzi istotną rzeczywistą działalność gospodarczą;
- prawidłowego wypełniania obowiązków rejestru CFC oraz ewidencji wymaganej polskimi przepisami;
- prawidłowego wypełniania obowiązków sprawozdawczych i podatkowych wynikających z regulacji CFC.