Rozliczanie transakcji w pakiecie VAT e-commerce często pojawia się w naszych publikacjach. W dzisiejszej zajmiemy się procedurą uproszczoną USZ z tytułu importu towarów o wartości do 150 euro.
Co to jest USZ?
Jeżeli firma, która dokonuje dostawy towarów z kraju trzeciego o wartości nieprzekraczającej 150 euro nie stosuje procedury IOSS, to istnieje możliwość skorzystania z uproszczonej procedury w zakresie deklarowania podatku z tytułu importu, tzw. uregulowanie szczególne, zwane „USZ”. Ta procedura jest dostępna dla podmiotów przedstawiających towary organom celnym do odprawy, a zaliczają się do nich np. firmy kurierskie czy operator pocztowy. Stosowanie procedury USZ jest dobrowolne.
Podmiot dokonujący zgłoszenia celnego, które pozwoli na dopuszczenie towarów do obrotu na terytorium UE, robi to we własnym imieniu, ale na rzecz odbiorcy towaru. Osobę dokonującą zgłoszenia celnego w ten sposób, uważa się za upoważnioną do dokonania zgłoszenia w sposób dorozumiany, żeby nie było konieczności każdorazowego zwracania się do odbiorcy przesyłki o udzielenie pełnomocnictwa do załatwienia formalności celnych.
Operator wpłaca podatek VAT faktycznie pobrany od importera/odbiorcy. o ile przesyłka nie zostanie doręczona, zgłaszający powinien przechowywać dowód niedostarczenia lub nieprzyjęcia towarów przez odbiorcę, co będzie podstawą braku poboru podatku VAT z tytułu importu. W deklaracji miesięcznej wykazuje się tylko faktycznie pobrany VAT od importera, w momencie doręczenia przesyłki. W procedurze USZ stosuje się stawkę podstawową VAT 23%, nie stosuje się stawek obniżonych.
Dokument celny H7
Jeżeli operator nie zdecyduje się na zastosowanie procedury USZ lub z jakichś powodów ta procedura nie będzie miała miejsca, to wówczas pozostaje ostatnia możliwość dokonania rozliczania VAT od importu. Mianowicie może dokonać standardowego zgłoszenia celnego z zestawem danych H7 zgodnie z przepisami prawa celnego.
Przykład 1
Osoba prywatna w Polsce kupuje książki o wartości 100 euro od przedsiębiorcy z kraju trzeciego, który nie korzysta z procedury importu (IOSS). Towary są importowane do Polski z kraju trzeciego i wysyłane przez operatora świadczącego usługę powszechną (lub operatora kurierskiego).
Jeżeli operator powszechnej usługi pocztowej (lub operator kurierski) zdecyduje się korzystać z USZ określonego w art. 138i ustawy o VAT, zastosowanie ma podstawowa stawka podatkowa. o ile operator ten chce zastosować obniżoną stawkę podatkową, musi złożyć standardowe zgłoszenie celne z zestawem danych H7 zgodnie z przepisami prawa celnego. (źródło: projekt objaśnień MF)
Dokument celny H7 wypełnia się odrębnie dla każdej przesyłki z pełnym zakresem danych, z obliczonym i pobranym podatkiem VAT.
Jeżeli dostawca towarów z kraju poza UE nie korzysta z uproszczonej procedury IOSS, to przesyłki o wartości do 150 euro muszą być poddane odprawie celnej, której w imieniu importera/nabywcy dokonuje operator pocztowy lub firma kurierska. Operator może dokonać odprawy na dwa sposoby:
- Dokonując zgłoszenia do procedury szczególnej USZ.
- Składając do każdej przesyłki standardowy dokument celny H7.
Stosowanie procedury USZ niewątpliwie zmniejsza czas obsługi odprawy celnej, jednak nie można stosować stawek obniżonych VAT.