Co zrobić, gdy firma instalująca fotowoltaikę zbankrutowała? Poradnik dla poszkodowanych klientów

2 tygodni temu
Zdjęcie: Co zrobić


Rosnąca popularność instalacji fotowoltaicznych sprawiła, iż na rynku zaczęło pojawiać się coraz więcej firm oferujących tego typu panele. Zmiany w ustawie o OZE, które weszły w życie 1 kwietnia 2022 roku, sprawiły, iż istnienie wielu firm stanęło pod znakiem zapytania. Co w takim razie zrobić, kiedy firma, która zamontowała nam fotowoltaikę lub wydzierżawiła grunt pod farmę PV, upadnie?

Jest popyt, jest podaż

Dynamiczny wzrost liczby instalacji prosumenckich, która w marcu 2022 roku przekroczyła milion, sprawił, iż wiele osób chciało mieć fotowoltaikę lub sprzedawać instalacje tego typu. Niestety, liczba montaży fotowoltaiki w kwietniu 2022 roku, po nowelizacji ustawy o OZE i likwidacja systemu opustów, drastycznie spadła. W ujęciu do marca 2022 roku różnica wyniosła -94%, natomiast w ujęciu do kwietnia 2021 roku – spadek wyniósł niemal 80%. Szalejący popyt, który nagle się zatrzymał, był zimnym prysznicem dla całej branży.

Obecnie sytuacja na rynku zdaje się stabilna, jednak nie oznacza to, iż ryzyko upadłości firmy oferującej instalacje fotowoltaiczne nie istnieje. Czerwoną lampkę w naszej głowie powinny zapalić informacje o długach lub opóźnieniach w montażach ze strony danej firmy. Co ważne, każdy tego typu podmiot można sprawdzić w Krajowym Rejestrze Sądowym lub w CEIDG. Informacje można również uzyskać bezpośrednio z Wydziału Gospodarczego ds. upadłościowych i restrukturyzacyjnych w Sądzie adekwatnym ze względu na siedzibę firmy.

Firma fotowoltaiczna upadła – co teraz?

Jeżeli natomiast firma, u której złożyliśmy zamówienie na instalację fotowoltaiczną, upadnie, należy podjąć szereg działań. najważniejsze jest ustalenie, na jakim etapie jest realizacja naszego zamówienia. jeżeli firma nie zdążyła zainstalować systemu, mamy prawo do ubiegania się o zwrot wpłaconych środków w postępowaniu upadłościowym. o ile zaś instalacja została wykonana, ale nie została uruchomiona lub brakuje dokumentacji, konieczne może być skorzystanie z usług innej firmy specjalizującej się w fotowoltaice.

W przypadku upadłości przedsiębiorstwa wyznaczany jest syndyk masy upadłościowej, który zarządza majątkiem firmy. Możemy złożyć wniosek o zgłoszenie swoich roszczeń.

Najlepiej będzie zebrać całą dokumentację dotyczącą umowy z firmą:

– umowę o wykonanie instalacji,

– dowody wpłaty,

– wszelkie korespondencje z firmą.

Następnie trzeba ustalić termin zgłoszenia roszczeń i postępować zgodnie z wytycznymi syndyka.

Jeżeli instalacja została ukończona, ale firma odpowiedzialna za jej wykonanie przestała działać, konieczne może być zweryfikowanie poprawności wykonania instalacji i jej uruchomienie przez inną firmę. Jak taką firmę znaleźć? Wyszukać firmy oferujące serwis fotowoltaiki w naszym regionie, a następnie sprawdzić opinie klientów oraz doświadczenie danej firmy, a także to, czy dany podmiot posiada uprawnienia do przeglądu i konserwacji systemów fotowoltaicznych.

Są także firmy, które świadczą przejęcie gwarancji na instalacje wykonane przez inne podmioty. Jest to dodatkowy koszt, ale gwarantuje kompleksową obsługę, o ile pojawi się jakikolwiek problem z instalacją.

A co z przeglądem technicznym, który jest najważniejszy dla zapewnienia efektywności instalacji? Należy zlecić go profesjonalistom. Przegląd może obejmować:

– weryfikację stanu komponentów instalacji dachowej/gruntowej, w tym m.in. kontrola stanu modułów, konstrukcji, okablowania i zabezpieczeń,

– weryfikację uzysków z instalacji,

– pomiary elektryczne,

– sprawdzenie poprawnej pracy instalacji (błędy zarejestrowany przez falownik itp.),

– ocenę poprawności zamontowania elementów elektrycznych,

– określenie, czy instalacja pokrywa zapotrzebowanie na energię elektryczną,

– opinię na temat jakości wykonania instalacji.

Upadłość firmy instalującej fotowoltaikę nie musi oznaczać konieczności rezygnacji z inwestycji w PV. Wsparcie profesjonalistów, którzy kompleksowo zajmą się instalacją może sprawić, iż będzie ona prawidłowo działała przez lata. Fotowoltaika jest inwestycją, która posłuży nam latami, dlatego warto zadbać o jej sprawność i efektywność. W tym pomocni będą eksperci z firmy, na przykład z Columbus Energy, która ma za sobą lata doświadczeń i uznanie branży – do takiej warto się zwrócić już na etapie podjęcia decyzji o inwestycji w fotowoltaikę.

Przeczytaj też: Zalana fotowoltaika – co robić?

Źródło: enerad.pl, farmer.pl, Columbus Energy

Fot.: Canva (D-Keine/Getty Images Signature, manfredxy)

Idź do oryginalnego materiału