Czarna Lista Barier: Kilkadziesiąt postulatów deregulacyjnych w obszarze cyfrowym

lewiatan.org 5 dni temu
Zdjęcie: ola11


Czarna Lista Barier obejmuje prawie 300 propozycji deregulacyjnych dla przedsiębiorców dotyczących m.in. prawa podatkowego, zatrudnienia, energetyki, ochrony środowiska, rynku finansowego, cyfryzacji i mediów. Wśród nich jest kilkadziesiąt postulatów z obszaru cyfrowego.

Ułatwienia inwestycyjne

– Proponujemy wiele rozwiązań, które ułatwią inwestycje i przyspieszą rozwój mobilnych i stacjonarnych sieci telekomunikacyjnych. Wśród nich warto wymienić zagwarantowanie w przepisach, iż realizacja stacji bazowych telefonii komórkowej na istniejących obiektach budowlanych (np. na dachu budynku lub na istniejącej już stacji bazowej) do 3 m jest możliwa bez konieczności uprzedniego uzyskania pozwolenia na budowę oraz zgłoszenia, a powyżej 3 m wymaga jedynie zgłoszenia robót budowlanych. Ważne jest również wyeliminowanie zjawiska umieszczania w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego zakazów oraz postanowień w praktyce uniemożliwiających lokalizowanie inwestycji z zakresu łączności publicznej w postaci przede wszystkim stacji bazowych telefonii komórkowej. Chodzi też o uniemożliwienie blokowania i utrudniania realizacji inwestycji telekomunikacyjnych przy pomocy postanowień uchwał o powołaniu parków kulturowych – mówi dr Aleksandra Musielak, dyrektorka departament rynku cyfrowego Konfederacji Lewiatan.

Zmiany w prawie autorskim i prawie własności przemysłowej

Konfederacja Lewiatan proponuje też zmiany w ustawie o prawie autorskim. Chodzi o zniesienie rygoru formy pisemnej umowy (wymaga własnoręcznego podpisu obu stron) dla przeniesienia autorskich praw majątkowych i udzielenia prawno-autorskiej licencji wyłącznej oraz licencji do korzystania z prawa własności przemysłowej. Ten wymóg powinien być zastąpiony przez formę dokumentową (umożliwia zawarcie umowy dzięki różnych nośników).

Ustawa z 1994 roku jest przestarzała i wymóg spełnienia formy pisemnej jest archaizmem wobec postępującego postępu technicznego. Forma dokumentowa zapewnia pewność obrotu. Jednocześnie stanowiłoby to ogromne ułatwienie dla przedsiębiorców, gdzie większość umów zawierana jest w formie dokumentowej. Jednocześnie wymóg formy dokumentowej wyeliminowałby przypadki nieważnego, a co za tym idzie nieskutecznego przeniesienia praw autorskich lub udzielenia licencji jedynie z uwagi na niespełnienie warunku pisemnej umowy. Warto zaznaczyć, iż takie rozwiązanie (forma dokumentowa) obowiązuje już w wielu krajach europejskich (np. Holandia, Szwecja, Wielka Brytania). A pozostawienie wymogu formy pisemnej w polskich przepisach, powoduje częste nieporozumienia dotyczące formy umów podpisywanych z podmiotami w innych krajach.

Kilkadziesiąt postulatów deregulacyjnych związanych z rynkiem cyfrowym dotyczy również m.in. podwyższenia standardów legislacji, e-commerce, omnibus, czy cyfryzacji w transporcie.

Czarną Listę Barier znajdziesz tutaj

Konfederacja Lewiatan

Idź do oryginalnego materiału