Czas pracy w podmiotach leczniczych 2024 – pobierz tabelę

10 miesięcy temu

Podstawa prawna regulująca czas pracy tzw. białego personelu

Czas pracy tzw. białego personelu uregulowano w ustawie z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. z 2023.991 tj. z dnia 24.05.2023). Ustawa wyróżnia kilka grup pracowników, których obowiązują odrębne normy czasu pracy. W zależności od określonych norm czasu pracy kształtuje się wymiar czasu pracy tych osób.

Definicja podmiotu leczniczego

Podmiotami leczniczymi są m.in. przedsiębiorcy w rozumieniu przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej, posiadające osobowość prawną jednostki organizacyjne stowarzyszeń czy jednostki wojskowe–w zakresie, w jakim wykonują działalność leczniczą. Tak stanowi art. 4 ust. 1 ustawy o działalności leczniczej.

Wymieniona ustawa w art. 93 reguluje także czas pracy pracowników podmiotów leczniczych, w podziale na trzy grupy pracownicze:

  • tzw. pracowników medycznych – nie może przekraczać 7 godzin 35 minut na dobę i przeciętnie 37 godzin 55 minut na tydzień w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym,
  • pracowników technicznych, obsługi i gospodarczych – nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin na tydzień w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym,
  • pracowników niewidomych, zatrudnionych na stanowiskach wymagających kontaktu z pacjentem – nie może przekraczać 6 godzin na dobę i przeciętnie 30 odzin na tydzień w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym.

Godziny nocne pielęgniarek

Pracownikom wykonującym zawód medyczny, zatrudnionym w systemie pracy zmianowej w podmiocie leczniczym wykonującym działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne przysługuje dodatek w wysokości co najmniej 65% stawki godzinowej wynagrodzenia zasadniczego, obliczanej zgodnie z art. 98 ust. 3, za każdą godzinę pracy zmianowej wykonywanej w porze nocnej.

Oprócz tego, podmioty zobowiązane są do wypłaty dodatku za pracę w nocy zgodnie z przepisami art. 151(8) § 1 Kodeksu Pracy, o ile praca w nocy nie jest wykonywana w ramach dyżuru. Więcej o tym jak wyliczyć wynagrodzenie w podmiotach leczniczych przeczytasz tutaj >

Pobierz tabelę z czasem pracy w podmiotach leczniczych w 2024 roku

Czas pracy pracowników zatrudnionych w podmiocie leczniczym, z zastrzeżeniem art. 94 ust. 1, w przyjętym okresie rozliczeniowym, nie może przekraczać 7 godzin 35 minut na dobę i przeciętnie 37 godzin 55 minut na tydzień w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym (art. 93 ust. 1 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej Dz.U. 2023.991. tj. z dnia 24.05.2023). Pobierz tabelę z wymiarem czasu pracy w podmiotach leczniczych w 2024 roku.

Idź do oryginalnego materiału