Czego przez cały czas nie wiemy o spółkach nieruchomościowych, czyli interpretacja ogólna MF

1 rok temu

Spółki nieruchomościowe i ich wspólnicy mają czas do końca marca na wypełnienie obowiązków informacyjnych. Wciąż jednak przedsiębiorcy mają sporo wątpliwości w tym zakresie. Czy pomogła im wydana w ostatnim czasie interpretacja ogólna Ministerstwa Finansów, która miała być odpowiedzią na pytania podatników?

Obowiązki informacyjne spółek nieruchomościowych

Podatnicy przy wypełnianiu swoich pierwszych informacji praktycznych problemów. Wątpliwości dotyczyły przede wszystkim istnienia obowiązku raportowania po stronie podmiotów zagranicznych czy sposobu liczenia posiadanych udziałów (lub praw) w spółce.

Kwestie te zostały zauważone przez Ministra Finansów, który opublikował interpretację ogólną w tym zakresie. Poniżej podsumowujemy najważniejsze wnioski.

Co z nierezydentami?

Jak zauważa Minister Finansów, w związku z treścią przepisów dotyczących obowiązku raportowania przez spółki nieruchomościowe powstały wątpliwości, czy dla zaistnienia obowiązku informacyjnego wystarczy sam fakt posiadania udziałów w spółce nieruchomościowej, czy też konieczne jest istnienie obowiązku podatkowego w Polsce z jakiegokolwiek tytułu w roku podatkowym, którego dotyczy ta informacja.

Według interpretacji MF obowiązek informacyjny dotyczy podmiotów będących oraz niebędących polskimi rezydentami podatkowymi. Oznacza to, iż przepisy nałożone są również na podmioty nieposiadające miejsca zamieszkania, siedziby lub zarządu na terytorium Polski. Podmiot zagraniczny nie musi zatem mieć obowiązku podatkowego w Polsce, aby być obowiązanym do złożenia informacji o posiadanych udziałach w spółce nieruchomościowej.

Jak liczyć udziały?

Wątpliwości budziło także wyliczanie ilości posiadanych praw w spółce. W praktyce często zdarzało się, iż w grupach kapitałowych jeden podmiot posiadał udziały w spółce nieruchomościowej zarówno bezpośrednio, jak i za pośrednictwem innego podmiotu. Jak w takiej sytuacji wskazać posiadaną liczbę udziałów w spółce nieruchomościowej?

Ministerstwo wyjaśnia, iż w celu obliczenia posiadanych praw w spółce nieruchomościowej należy zsumować prawa posiadane w sposób pośredni z prawami posiadanymi bezpośrednio i na tej podstawie sprawdzić, czy dany podmiot jest zobowiązany do sporządzenia CIT-N1 i CIT-N2.

A co jeżeli nie osiągnięto dochodu?

Podatnicy posiadający prawa do spółki nieruchomościowej muszą złożyć informację bez względu na to, czy na koniec roku, którego składana jest informacja, uzyskany został przychód (dochód) z tego udziału z jakiegokolwiek tytułu. Oznacza to, iż powstanie obowiązku informacyjnego w omawianym przypadku determinuje sam fakt posiadania udziałów w spółce nieruchomościowej.

Interpretacja nie wyjaśnia wszystkich wątpliwości

Wciąż nie wiadomo, czy zagraniczne podmioty muszą uzyskać polski NIP, aby prawidłowo wypełnić swoje obowiązki w zakresie raportowania o spółkach nieruchomościowych.

Z chęcią wesprzemy Państwa przy wypełnianiu obowiązków informacyjnych spółek nieruchomościowych, jak również przy ustaleniu, czy spółki spełniają warunki do uznania ich za nieruchomościowe. Zachęcamy do kontaktu z naszymi ekspertami.

Idź do oryginalnego materiału