Taka sytuacja: „Mam na imię Zosia, Zenek to mój drugi mąż. Z pierwszego małżeństwa mam dwoje dzieci. Zenek też ma dwoje dzieci z pierwszego małżeństwa. Kontakt z jego była żoną jest – delikatnie mówiąc – dość trudny. Zaczęliśmy się zastanawiać, co by było gdyby… Mamy wspólny dom i kredyt na ten dom. Niestety obawiam się, iż nasze dzieci nie doszłyby wspólnie do porozumienia gdyby coś się stało. Stąd też pytanie, czy dzieci męża mogą po mnie dziedziczyć?
W sumie to odpowiedź mogłaby być oczywista: nie. Ale gdyby się trochę wgłębić w temat… Zawsze dojdziemy do odpowiedzi: „to zależy”:)
dziedziczenie testamentowe
W testamencie można wskazać jako spadkobiercę dowolną osobę, także np. dzieci małżonka. I czasami ma to sens.
Zakładam jednak, iż tej opcji nie rozważasz w takiej sytuacji – gdy masz swoje dzieci i chcesz, aby (tylko) one w przyszłości dziedziczyły.
W sytuacji gdy nie będzie testamentu będzie mieć miejsce dziedziczenie na zasadach określonych w kodeksie cywilnym czyli tak zwane
dziedziczenie ustawowe
przysposobienie
Jest możliwe, iż kolejny małżonek dokonuje przysposobienia dzieci męża czy żony. Oczywiście muszą być spełnione określone warunki. Dzieci też muszą być małoletnie. W opisywanym przykładzie taka opcja raczej nie wchodzi w grę, ale warto wiedzieć o możliwości przysposobienia dzieci małżonka. I o tym, iż taka sytuacja zupełnie zmienia postać rzeczy: czyli w przypadku formalnego przysposobienia dziecko męża będzie spadkobiercą (nie wchodzę tu w szczegóły dotyczące samego przysposobienia, warunków kiedy jest to możliwe i konsekwencji przysposobienia – bo to temat na zupełnie inny wpis – i jeżeli będzie zainteresowanie tematem, to taki wpis będzie na blogu)
Zazwyczaj jeden z małżonków umiera wcześniej, dziedziczą po nim jego spadkobiercy.
ale… możliwe są jednak różne sytuacje:
jednoczesna śmierć małżonków
nie zdarza się to często, ale czasami się jednak zdarza – np. skutkiem wypadku czy katastrofy lotniczej. Może też tak być, iż małżonkowie odejdą w bardzo krótkim odstępie czasu, a po śmierci jednego z nich drugi małżonek nie będzie już miał możliwości aby cokolwiek zrobić. Tak, to nie zdarza się często.
Co więc może być rozwiązaniem w takich sytuacjach?
Planowanie spadkowe
czy można coś zrobić, aby uniknąć problemów, a przede wszystkim oszczędzić problemów spadkobiercom czyli dzieciom?