Czy legalna jest kooperacja z osobą prowadzącą działalność nierejestrowaną?

7 miesięcy temu

Zgodnie z nową ustawą Prawo Przedsiębiorców, która weszła w życie 6 marca 2018 roku, do określonego limitu przychodów możliwe jest prowadzenie tzw. działalności nierejestrowanej. Co ważne, nie jest to rodzaj działalności gospodarczej – osoba taka nie prowadzi firmy z wszelkimi tego konsekwencjami. W związku z powyższym pojawia się pytanie – czy kooperacja z kontrahentem, który prowadzi działalność nierejestrowaną jest zgodna z prawem?

Działalność nierejestrowana – co to takiego?

W art. 5 wspomnianej ustawy (zwanej Konstytucją biznesu) znajdziemy przepisy regulujące zasady funkcjonowania działalności nierejestrowanej. Zgodnie z jego treścią, by możliwe było zakwalifikowanie czynności wykonywanych przez podatnika do tej kategorii:
  • przychód należny z tej działalności nie może przekraczać w żadnym miesiącu 75% minimalnego wynagrodzenia (po przekroczeniu tego limitu, w ciągu 7 dni należy zarejestrować działalność w CEIDG),
  • osoba prowadząca tę działalność w ciągu ostatnich 60 miesięcy nie miała własnej firmy.

Osiągnięte w ten sposób przychody oraz związane z nimi koszty podatnik powinien wykazać w zeznaniu rocznym PIT-36 w części „Inne źródła” (więcej na ten temat przeczytasz tutaj). Co ważne, działalność nierejestrowana nie może obejmować czynności wykonywanych w ramach umowy spółki cywilnej, a także takich, które wymagają uzyskania koncesji, licencji czy też pozwolenia.

Współpraca z osobą prowadzącą działalność nierejestrowaną – czy to legalne?

Przez wzgląd na fakt, iż od końca kwietnia 2018 roku prowadzenie działalności nierejestrowanej jest uregulowane przepisami prawa, kooperacja z osobą, która spełnia ww. określone warunki jest legalna. W takim wypadku przedsiębiorca powinien otrzymać adekwatny dokument (w zależności od statusu osoby prowadzącej działalność nierejestrowaną): fakturę, fakturę bez VAT lub rachunek potwierdzający nabyte od takiej osoby towary lub usługi. Na tej podstawie ma on prawo ująć koszt uzyskania przychodu we adekwatnej kolumnie podatkowej księgi przychodów i rozchodów oraz – jeżeli to faktura – odliczyć naliczony na niej VAT.

Sprawdź, kto może prowadzić działalność nierejestrowaną!
Idź do oryginalnego materiału