Autor: FWG
Premier Donald Tusk ogłosił 2025 rok „Rokiem Przełomu”, kładąc nacisk na deregulację, inwestycje i współpracę z biznesem. Ale czy ta ambitna wizja przyniesie rzeczywiste zmiany gospodarcze? Marek Tatała, prezes Fundacji Wolności Gospodarczej, w programie Bottom Line w TVP World wskazał na mocne i słabe strony nowej strategii.
![](https://wolnagospodarka.pl/wp-content/uploads/2025/02/Zrzut-ekranu-2025-02-12-113436.png)
Inwestycje: Konieczna, ale niekompletna strategia
Tatała zwrócił uwagę na palący problem Polski, jakim jest niski wskaźnik inwestycji, który w tej chwili pozostaje w tyle za średnią regionalną i unijną. – Od lat doświadczamy spadku z ponad 20% do poziomu bliższego 17% PKB – zauważył, podkreślając potrzebę silniejszego zaangażowania sektora prywatnego. Zaznaczył, iż to w obszarze niskich inwestycji prywatnych Polska wyróżnia się negatywnie na tle innych państw UE.
To dobrze, iż rządzący otworzyli się na bliższą współpracę z przedsiębiorcami. Jednym z zastrzeżeń Tatały był brak konkretnych planów mających na celu pobudzenie inwestycji prywatnych. – Polska powinna skupić się na budowaniu bardziej przyjaznego klimatu dla biznesu – podkreślił, zwracając uwagę na znaczenie deregulacji zarówno na poziomie krajowym, jak i unijnym. Wśród rekomendowanych kroków wymienił uproszczenie systemu podatkowego i cyfryzację ograniczającą biurokrację.
Transformacja energetyczna i konkurencyjność
Koszty energii pozostają poważnym wyzwaniem dla polskich przedsiębiorstw. Tatała pozytywnie przyjął inicjatywy związane z energią jądrową, ale ostrzegł, iż ich efekty będą widoczne dopiero za kilka lat. – Oczekiwanie na poprawę konkurencyjności jest tu i teraz, a nie za 10 lat – przestrzegł, apelując o natychmiastowe działania mające na celu obniżenie cen energii i wsparcie konkurencyjności przemysłu w Polsce i UE.
Pomimo szeroko zakrojonej wizji w rządowych planach Tatała zauważył brak szczegółów i kalendarza reform. – To powinien być czas działania, a nie tylko pisania czy mówienia o tych zmianach – stwierdził, domagając się jasnych celów, terminów i mierzalnych wskaźników efektywności (KPI).
Przekucie słów w czyny
Choć plan Donalda Tuska stanowi podstawę dla transformacji gospodarczej, spostrzeżenia Tatały podkreślają potrzebę głębszych reform strukturalnych. Sukces „Roku Przełomu” będzie zależał od zdolności rządu do przejścia od retoryki do konkretnych działań sprzyjających wzrostowi sektora prywatnego już w najbliższych miesiącach.
Aby dowiedzieć się więcej o analizie i rekomendacjach Marka Tatały zachęcamy do obejrzenia całego wywiadu tutaj>>
ZOBACZ INNE AKTUALNOŚCI
- Jakie organizacje warto wesprzeć w 2025? Przekaż 1,5% podatku na wzmocnienie wolności i praworządności>>
- „Biurokracja”; Ludwig von Mises [#LekturyFWG]>>
- „Nadużycie rozumu”; Friedrich August von Hayek [#LekturyFWG]>>