Czy w raportowaniu schematów podatkowych (MDR) idą zmiany?

1 miesiąc temu

Po zapowiedziach Ministerstwa Finansów z końca 2024 roku o ograniczeniu obowiązków raportowych MDR, opublikowano informację o trwających pracach nad projektem ustawy oraz szczegóły jego założeń. Wiemy już, jakich zmian możemy się spodziewać.

Zwolnienie z obowiązku raportowania schematów podatkowych MDR – kogo dotyczy?

Projekt zakłada zwolnienie doradców podatkowych, radców prawnych, adwokatów oraz rzeczników patentowych z obowiązku bezpośredniego raportowania schematów podatkowych. Zamiast tego, promotorzy, których obowiązuje chroniona tajemnica zawodowa, będą musieli poinformować klientów o konieczności przekazania informacji o schematach podatkowych do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Może to zwiększyć obowiązki po stronie korzystających. Z drugiej strony jest to odpowiedź na dyskusję dotyczącą naruszenia obowiązku zachowania tajemnicy zawodowej przed doradców.

Uchylenie obowiązku składania zawiadomień MDR-2

W projekcie ustawy uwzględniono zniesienie obowiązku składania zawiadomień MDR-2 (dla promotorów oraz wspomagających), co można ocenić pozytywnie.

Co zmieni się w zakresie raportowania schematów podatkowych MDR-3?

Zmiany obejmują również kwestie składania formularza MDR-3. Projekt przewiduje ograniczenie obowiązku raz do roku. Taką informację będzie mógł podpisać także pełnomocnik (obecnie jest to możliwe wyłącznie przez osoby uprawnione do reprezentacji).

Obniżenie kar za naruszenia

Maksymalne kary za niedopełnienie obowiązków związanych z raportowaniem schematów podatkowych zostaną obniżone. Zamiast kar grzywny w wysokości aż 720 stawek dziennych, nowa ustawa ma zmniejszyć limit do 240 stawek dziennych.

Nowe uprawnienia Ministra Finansów

Warto także zaznaczyć, iż Minister Finansów zostanie uprawniony do wydawania rozporządzeń, które mogą zwolnić m.in. określone transakcje oraz grupy podmiotów z obowiązku zgłaszania uzgodnień krajowych. Może to prowadzić do kolejnych ograniczeń w zakresie raportowania w przyszłości.

Kiedy projekt ma zostać przyjęty?

Planowanym terminem przyjęcia projektu przez Radę Ministrów jest II kwartał 2025 r.

Jeśli mają Państwo pytania dotyczące obowiązków związanych z raportowaniem MDR – zapraszamy do kontaktu.

Idź do oryginalnego materiału