Dodatkowy urlop dla rodziców wcześniaków wchodzi w życie

2 tygodni temu

19 marca 2025 r. zaczną obowiązywać przepisy zapewniające dodatkowy urlop dla rodziców wcześniaków lub noworodków, które wymagają hospitalizacji. Ile ponadprogramowych tygodni wolnego można uzyskać i jak ubiegać się o taki urlop?

O ile można wydłużyć urlop macierzyński?

Dodatkowy urlop dla rodziców wcześniaków i hospitalizowanych noworodków można uzyskać bezpośrednio po zakończeniu podstawowego urlopu macierzyńskiego, który trwa 20 tygodni. Za sprawą nowych przepisów przerwę od pracy można wydłużyć maksymalnie o kolejne 8 lub 15 tygodni.

Ostateczna ilość przyznanego urlopu ma zależeć od czynników, takich jak wiek ciążowy dziecka, jego masa urodzeniowa oraz czas hospitalizacji. Niezależnie od długości trwania urlopu, osoba przebywająca na zwolnieniu będzie otrzymywać zasiłek wynoszący równowartość podstawy zasiłku macierzyńskiego.

Komu przysługuje dodatkowy urlop?

Dodatkowy urlop na wcześniaka lub hospitalizowanego noworodka może być przyznany matce, ojcu, prawnym opiekunom, rodzicom zastępczym lub rodzicom adopcyjnym.

Jakie okoliczności dają tym osobom podstawę do ubiegania się o ponadprogramowe wolne?

15 tygodni dodatkowego urlopu dla rodziców wcześniaków

O dodatkowy urlop macierzyński w maksymalnym wymiarze 15 tygodni można się starać, gdy nowo narodzone dziecko spełnia przynajmniej 1 z poniższych warunków:

  • urodziło się przed 28 tygodniem ciąży;
  • jego masa urodzeniowa jest mniejsza niż 1000 g.

Dodatkowe 8 tygodni urlopu macierzyńskiego

Do 8 tygodni ponadprogramowego urlopu będzie dostępne zarówno na dziecko urodzone przedwcześnie (przed ukończeniem 36. tygodnia ciąży), jak i terminowo. W tym drugim przypadku o wydłużenie wolnego można wnioskować, jeżeli noworodek był hospitalizowany.

Kiedy i gdzie złożyć wniosek o dodatkowy urlop dla rodziców wcześniaków?

Dodatkowy urlop zostaje przyznany na podstawie wniosku, który rodzice dziecka muszą przekazać pracodawcy. Dokument trzeba złożyć najpóźniej 21 dni przed zakończeniem podstawowego urlopu macierzyńskiego.

Jak przygotować wniosek?

Wniosek o dodatkowy urlop macierzyński może mieć formę papierową lub elektroniczną. Do pisma trzeba dołączyć kilka niezbędnych elementów:

  • oświadczenie pracownika o braku zamiaru korzystania z uzupełniającego urlopu macierzyńskiego albo z zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi uzupełniającego urlopu macierzyńskiego przez drugiego z rodziców dziecka;
  • zaświadczenie wydane przez szpital zawierające informacje o tygodniu ciąży, w którym urodziło się dziecko lub masie urodzeniowej dziecka, oraz informacje o okresie pobytu dziecka w szpitalu.

We wniosku należy określić termin zakończenia urlopu macierzyńskiego.

W razie jakichkolwiek pytań w tym temacie zachęcamy do kontaktu!

Idź do oryginalnego materiału