Duże spółki będą składać sprawozdanie o podatku dochodowym

8 miesięcy temu

Trwają prace nad projektem ustawy[1] implementującej dyrektywę Parlamentu i Rady UE[2], która zobowiązuje duże wielonarodowe przedsiębiorstwa do publicznego ujawniania informacji o zapłaconym podatku dochodowym oraz innych informacji podatkowych.

Poniżej omawiamy najważniejsze informacje dotyczące projektowanych zmian.

Podmioty objęte proponowanym obowiązkiem

Zgodnie z projektem, obowiązek sporządzania, publikowania i udostępniania sprawozdania o podatku dochodowym będzie dotyczył jednostek:

  • dominujących najwyższego szczebla w grupie kapitałowej,
  • samodzielnych,

jeśli przychody wskazane odpowiednio w rocznym skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym lub rocznym sprawozdaniu finansowym danej jednostki przekroczą dla wszystkich z dwóch ostatnich lat obrotowych kwotę 3 500 000 000 zł. Pod pewnymi warunkami zmiana będzie również dotyczyła jednostek zależnych lub oddziałów wymienionych powyżej podmiotów.

Nowe obowiązki będą miały zastosowanie do jednostek będących:

  • spółką kapitałową, spółką komandytowo-akcyjną,
  • spółką jawną lub komandytową, której wszystkimi wspólnikami ponoszącymi nieograniczoną odpowiedzialność są spółki kapitałowe, spółki komandytowo-akcyjne lub spółki z innych państw o podobnej do tych spółek formie prawnej.

Z uwagi na cel projektu obowiązki sprawozdawcze nie obejmą natomiast przypadków, gdy jednostka:

  • dominująca najwyższego szczebla i jej wszystkie jednostki zależne oraz ich oddziały,
  • samodzielna i jej oddziały,

mają siedzibę lub stałe miejsce prowadzenia działalności na terenie Polski.

Analiza projektu ustawy wskazuje, iż przepisy będą dotyczyć spółek polskich, które posiadają podmioty powiązane w innych krajach.

Sprawozdanie o podatku dochodowym – zawartość i publikacja

Dokument będzie zawierać m.in. informację o kwotach należnego w danym roku obrotowym podatku dochodowego oraz zapłaconego podatku dochodowego.

Podpisane elektronicznie sprawozdanie o podatku dochodowym będzie przesyłane do KRS za pośrednictwem systemu teleinformatycznego, używanego w tej chwili do składania rocznych sprawozdań finansowych spółek (Repozytorium Dokumentów Finansowych).

Dodatkowo, sprawozdanie będzie musiało zostać opublikowane na stronie internetowej jednostki i pozostawać na niej przez okres co najmniej 5 lat.

Termin na spełnienie wspomnianych obowiązków będzie wynosił 12 miesięcy od dnia bilansowego.

Obecnie prace nad projektem ustawy są etapie działań legislacyjnych Rady Ministrów.

[1] Projekt ustawy o zmianie ustawy o rachunkowości oraz ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich i nadzorze publicznym (numer projektu UC134).

[2] Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/2101 z dnia 24 listopada 2021 r. zmieniająca dyrektywę 2013/34/UE w odniesieniu do ujawniania informacji o podatku dochodowym przez niektóre jednostki i oddziały.

Idź do oryginalnego materiału