Dyrektywa o platformach cyfrowych – duże zmiany dla pracodawców

5 miesięcy temu

W Parlamencie Europejskim rozpoczynają się prace nad tzw. Dyrektywą o platformach cyfrowych. Dla pracodawców mogą to być przełomowe przepisy, które wpłyną na ich bieżące obowiązki. Dlatego już teraz warto przyjrzeć się „o co chodzi”. Wyjaśniamy.

Kogo mogą objąć nowe regulacje?

Zgodnie z aktualnym brzmieniem projektu zakres podmiotów objętych nowymi regulacjami jest bardzo szeroki. Dotyczy to firm, które organizują pracę za pośrednictwem środków elektronicznych (np. strona www lub aplikacja mobilna) oraz spełniają dwa dodatkowe warunki (w uproszczeniu świadczą usługi na żądanie usługobiorcy, a usługi świadczone są w istotnym stopniu z wykorzystaniem osób fizycznych).

W konsekwencji korzystanie przez pracodawcę z rozwiązań i narzędzi cyfrowych może stanowić podstawę do objęcia go nowymi wymogami wynikającymi z dyrektywy.

Możliwe przykłady?

  • Potencjalnie ewidencjonowanie czasu pracy przy wykorzystaniu aplikacji mobilnej.
  • Świadczenie przez pracodawcę usług z wykorzystaniem rozwiązań elektronicznych (np. składanie zamówień przez kontrahentów dzięki www. lub aplikacji mobilnej, obsługa reklamacji z wykorzystaniem tych środków).
  • Wykonywanie pracy przez pracowników w związku z tymi usługami.

Nowe obowiązki dla pracodawców

Pracodawca objęty dyrektywą będzie miał obowiązek stosowania dodatkowych procedur. Mają one na celu weryfikację i zapewnienie prawidłowe określenie statusu zatrudnienia osób wykonujących pracę za pośrednictwem platform internetowych, czyli ustalenie, czy istnieje stosunek pracy. Na tym etapie brak jeszcze konkretów co do szczegółów tych procedur i wymogów.

To co wiemy dziś – wytyczne dyrektywy będą wymagały szczególnej analizy, czy personel wykonujący swoje obowiązki w powiązaniu z platformą cyfrową nie powinien podlegać wymogom UoP (zamiast np. innych umów cywilnoprawnych lub b2b). Zatem nowe przepisy mogą stanowić dodatkowe okoliczności ograniczające możliwość współpracy na innej podstawie niż umowa o pracę.

Oczywiście na tym etapie mamy do czynienia z projektem dyrektywy. Do czasu uchwalenia przepisów w treści mogą pojawić się dalsze, istotne zmiany. W kolejnym kroku pozostaje jeszcze kwestia wdrożenia przepisów w Polsce.

Niemniej sygnały płynące od organów unijnych wskazują na nieuchronny kierunek, w którym UE będzie wpływała na pracodawców, chcąc chronić pracowników wykonujących obowiązki z wykorzystaniem nowych technologii. Dlatego warto obserwować rozwój prac nad nowymi regulacjami już teraz.

O zmianach w projekcie będziemy informować w kolejnych wydaniach Nawigatora HR – zachęcamy do zapisu i śledzenia naszego newslettera dla działów HR!

Idź do oryginalnego materiału