Dziedziczenie przez dziecko spoza małżeństwa

blog-spadkowy.pl 1 rok temu

Sama choćby nie wiem, jak często już to pisałam: w sytuacji gdy spadkodawca nie napisał testamentu, ma miejsce dziedziczenie ustawowe.

W testamencie oczywiście wskazujesz jako spadkobiercę dowolną osobę.

A jeżeli chodzi o dziedziczenie ustawowe:

Zgodnie z treścią przepisu:

W pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych.

Żaden przepis nie różnicuje sytuacji dzieci pochodzących z małżeństwa i tych pozamałżeńskich.

Chyba dobrze, iż tak jest? Masz inne zdanie – chętnie się dowiem, dlaczego tak myślisz.

Doprecyzuję jeszcze : pisząc dzieci spoza małżeństwa mam na myśli nie tylko dzieci z nieformalnych związków, ale także dzieci z wcześniejszych małżeństw.

I (niestety) często tak jest, iż ktoś zawiera (kolejny) związek małżeński i nie ma zupełnie kontaktu z dziećmi z wcześniejszych związków.

(nie oceniam, naprawdę po wielu latach prowadzenia spraw spadkowych i rodzinnych zdaję sobie sprawę, jak różnie bywa w życiu)

Tylko jeżeli taka sytuacja dotyczy Ciebie: jest coś, o czym warto pomyśleć. A to “coś” to nic innego jak dziedziczenie.

Może zastanawiałeś się kiedyś, co będzie w sytuacji gdy nie napiszesz żadnego testamentu?

Co gdy nie napiszesz testamentu?

Cóż, w takiej sytuacji dziedziczenie nastąpi zgodnie z zasadami opisanymi w kodeksie cywilnym.

Myślisz, iż to żaden problem? Oczywiście może tak być, iż nie będzie problemu, ale… skutkiem dziedziczenia będzie powstanie współwłasności, a to niestety generuje wiele problemów, w szczególności gdy mowa o nieruchomości. Tak, ustalenie sposobu korzystania z nieruchomości i ponoszenie kosztów utrzymania nieruchomości naprawdę bywa problematyczne.

Większy problem może pojawić się w sytuacji gdy dziecko będzie jeszcze małoletnie. jeżeli konieczna będzie sprzedaż nieruchomości – potrzebna będzie zgoda sądu. A uzyskanie takiej zgody może niestety

Tak więc – co w takiej sytuacji? W pierwszej kolejności możesz jednak rozważyć napisanie testamentu.

Testament

dobrze przemyślany testament rozwiązuje wiele problemów. Zawsze powtarzam, iż warto testament napisać, zwłaszcza w nieco bardziej skomplikowanej sytuacji rodzinnej.

Pomocna może być tu taka instytucja prawa spadkowego jak “zapis windykacyjny”- jeżeli chcesz przekazać w oparciu o testament konkretne rzeczy dla konkretnych osób.

Tylko pamiętaj: to iż testament “rozwiązuje wiele problemów” nie oznacza jeszcze, iż rozwiązuje wszystkie problemy.

A jak już mowa o testamencie: z testamentem łączą się m. in. takie pojęcia jak:

wydziedziczenie

przepisy prawa spadkowego przewidują “coś takiego” jak wydziedziczenie. Tylko jest tu kilka istotnych kwestii, o których musisz pamiętać.

Nie można wydziedziczyć kogoś bez konkretnego powodu. I co więcej – nie może być to zupełnie dowolny powód, tylko jeden z tych, które zostały konkretnie wskazane w treści przepisu kodeksu cywilnego (dla zainteresowanych: chodzi dokładnie o art. 1008). czyli: nie wystarczy po prostu napisać: “wydziedziczam mojego męża” czy też “wydziedziczam mojego syna”.

Poza tym: jeżeli chcesz wydziedziczyć dorosłe już dziecko, a ono ma swoje małoletnie dzieci – zastanów się, czy wydziedziczanie kogokolwiek to dobry pomysł.

To, iż wydziedziczysz swoje dziecko nie oznacza w żaden sposób, iż wydziedziczone będą też wnuki.

zachowek

możesz oczywiście wskazać w testamencie jedno dziecko jako spadkobiercę. W ogóle w testamencie możesz wskazać dowolną osobę jako spadkobiercę.

To w sumie zdarza się dość często. I może być to dobrym rozwiązaniem. Tylko… czy pamiętasz, iż przepisy prawa spadkowego przewidują coś takiego jak zachowek?

Jeśli w testamencie wskażesz tylko jedno dziecko jako spadkobiercę: musisz liczyć się z tym, iż pozostałym będzie przysługiwać uprawnienie do domagania się zachowku.

A jeżeli odziedziczony majątek ma dużą wartość to i zachowek może stanowić spora kwotę.

Testamenty i prawo spadkowe to jeszcze nie wszystko, co może wziąć pod rozwagę. Są jeszcze…

Umowy przewidziane w kodeksie cywilnym

testament to nie jest jedyne rozwiązanie. Można rozważyć zawarcie umowy, którą przewidują przepisy kodeksu cywilnego. Taką umową jest np. umowa dożywocia. Pisałam już o tej umowie. jeżeli masz pytania – zostaw je w komentarzach, jeżeli będzie zainteresowanie tematem – na pewno niedługo wrócę do tematu. Pamiętaj tylko, iż umowa dożywocia nie jest rozwiązaniem wszystkich problemów.

tak więc : zastanów się, co jest Twoją intencją.

Jeśli to już będziesz wiedział: możesz szukać rozwiązań.

Masz swoje przemyślenia – podziel się nimi w komentarzach.

Potrzebujesz konsultacji w swojej sprawie? Napisz do mnie wiadomość.

Idź do oryginalnego materiału