Noworoczne postanowienia 2024
“Zacznę od jutra”, “od poniedziałku”, “od nowego roku”. Brzmi znajomo, prawda? Nowy Rok to doskonały czas na snucie planów i postanowień. Co dobrego zrobię dla siebie w 2024? Czego się nauczę? Jakie kompetencje zdobędę? Takie pytania zadajemy sobie na fali noworocznej motywacji. Jak potwierdzają badania Forbes Health/OnePoll w 2024 roku prawie połowa badanych (48 proc.) stawia sobie za główny cel poprawę sprawności fizycznej. Na drugiej pozycji (38 proc.) plasuje się poprawa sytuacji finansowej. Na ostatnim miejscu podium z wynikiem 36 proc. znalazła się, nie mniej ważna, poprawa zdrowia psychicznego. Poprawa wyników pracy osiągnęła skromny wynik 3 proc., wyprzedzona przez tradycyjne plany dot. zrzucenia wagi, poprawy diety i rzucenie palenia.
Dzień rezygnacji 2024
Nie oszukujmy się. Noworoczny entuzjazm zostanie niestety gwałtownie zweryfikowany przez prozę życia. I tu badacze podają konkretną datę. Pozytywny poryw zmian potrwa do 17 stycznia. Badanie Forbes Health/One Poll pokazało, iż postanowień noworocznych trzymamy się średnio przez 3,74 miesiąca. Tylko 1 proc. z nas trzyma się swoich celów przez cały rok! Jak podaje Forbes, 8 proc. osób jest wiernych noworocznym postanowieniom przez jeden miesiąc, 22 proc. przez dwa miesiące, 22 proc. przez trzy miesiące, a 13 proc. przez cztery miesiące. Czy jest jednak sposób na to, aby postanowienia noworoczne stały się rutyną, a nie spontanicznym zrywem?
Metoda SMART na wyznaczanie efektywnych celów
Ja mam swój sposób na uniknięcie przykrego scenariusza w postaci porzucenia ambitnych celów. Do planowania wykorzystuję metodę SMART.
SMART to skrót od nazw pięciu kryteriów, które powinien spełniać dobrze sformułowany cel.
Te kryteria to:
- Specific (specyficzny, konkretny): Czego dokładnie chcę? Kiedy zamierzam to uzyskać?
- Measurable (mierzalny): Po czym poznam, iż cel został osiągnięty?
- Achievable (osiągalny): Cel powinien być możliwy do realizacji. Czy posiadam zasoby do jego realizacji? o ile nie, to jak mogę je pozyskać? Czy ktoś może mi w tym pomóc?
- Relevant (odnoszący się do celów moich lub firmy): Co mnie motywuje do osiągnięcia celu? Dlaczego chcę go osiągnąć? W czym mi docelowo pomoże?
- Timely (terminowy): Kiedy dokładnie zrealizuję mój cel?
Dodatkowo, określ harmonogram pracy nad realizacją swojego celu: Jak często będę pracował na rzecz realizacji celu? Kiedy wykonam pierwszy krok, a także kiedy wykonam kolejne kroki?
Przykłady celów wyznaczonych metodą SMART
Zastanawiasz się teraz, jakie cele, jako osoba związana zawodowo z kadrami, płacami i HR możesz sobie wyznaczyć? Oto przykłady:
- Zmniejszę ilość błędów na listach płac i reklamacji od pracowników w trakcie kwartału
- Będę odpowiadać na zapytania od pracowników w terminie 1-3 dni przez kolejny miesiąc
- W każdym tygodniu przeznaczę pół godziny na samokształcenie poprzez czytanie branżowych czasopism
- W każdym tygodniu nauczę się 5 branżowych słów lub zwrotów po angielsku
A jakie są Twoje cele na 2024 rok? Koniecznie napisz do mnie wiadomość na adres [email protected] i podziel się swoim doświadczeniem!
Ćwiczenie na wyznaczanie celów metodą SMART
Weź kartkę i długopis lub otwórz notatnik w swoim telefonie i opisz swoje postanowienie noworoczne metodą SMART. Odpowiadając na pytania przedstawione wyżej i zgodnie z kryteriami metodologii SMART wyznacz swój cel na 2024 rok. Spisany i szczegółowo wyrażony cel będzie miał szansę się urzeczywistnić w postaci nawyku – realnego zobowiązania, które postawiłeś przed samym sobą. Osadzenie Twojego postanowienia w realnych ramach spowoduje, iż Twoja motywacja się utrzyma, a wymówki nie będą mieć racji bytu. Niemierzalne i nieterminowe cele nie mają szansy przetrwać i przeminą 17-go stycznia.
Kurs online – Efektywność osobista i zarządzanie sobą w czasie
Jeśli chcesz poznać więcej metod efektywności osobistej i zarządzania sobą w czasie, dołącz do szkolenia prowadzonego przez Monikę Pawłowską – psycholożkę, trenerkę biznesu, menedżerkę. Już 16 stycznia zapraszamy Cię na szkolenie online za pomocą którego rozwiniesz w sobie umiejętności budujące efektywność osobistą na płaszczyznach: zadania, relacje, emocje.