W polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego realizowane są intensywne przygotowania do realizacji projektów morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3. Jednocześnie z początkiem stycznia 2025 roku, rozpoczęła się budowa bazy operacyjno-serwisowej w Łebie, która obsłuży oba projekty.
Załoga statku Deep Helder prowadzi zaawansowane badania sejsmiczne 3D o wysokiej rozdzielczości, obejmujące dno morskie na obszarze przyszłych farm wiatrowych. Celem tych badań jest szczegółowe rozpoznanie budowy geologicznej do głębokości fundamentów turbin oraz wykrycie potencjalnych przeszkód, takich jak głazy. Uzyskane dane pozwolą na precyzyjny dobór lokalizacji fundamentów typu monopal, zapewniając przede wszystkim ich stabilność i efektywność.
Priorytetem inwestorów jest minimalizacja wpływu na środowisko. Na pokładzie statku obecny jest specjalistyczny obserwator ssaków morskich oraz operator pasywnego monitoringu akustycznego, monitorujący wokalizacje tych zwierząt choćby w trudnych warunkach atmosferycznych.
Inwestycje w morską energetykę wiatrową na Bałtyku wspierają najważniejsze fundusze. W grudniu 2024 roku Polenergia podpisała z Bankiem Gospodarstwa Krajowego umowę pożyczki ze środków Krajowego Planu Odbudowy na kwotę 750 mln zł. Pozyskane finansowanie umożliwi budowę farm Bałtyk 2 i Bałtyk 3. Wcześniejsza emisja zielonych obligacji o wartości 750 mln zł dodatkowo wsparła rozwój tych projektów.
– Morskie farmy wiatrowe to szansa na wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego Polski, a jednocześnie znaczący krok w procesie dekarbonizacji energetyki i lepszej, zielonej przyszłości dla nas i kolejnych pokoleń. Emisja zielonych obligacji i wykorzystanie środków z KPO dzięki umowie z BGK przybliżają nas znacząco do ich realizacji – powiedziała Dominika Kulczyk, Przewodnicząca Rady Nadzorczej Polenergia S.A.
Farmy Bałtyk 2 i Bałtyk 3 o łącznej mocy 1440 MW zlokalizowane będą w odległości 22–37 km od brzegu w rejonie Ławicy Słupskiej i Ławicy Środkowej. Pierwsza energia popłynie do sieci już w 2027 roku, a pełne uruchomienie komercyjne planowane jest na 2028 rok. Projekty te stanowić będą istotny krok w budowie polskiego potencjału offshore, zapewniając zieloną energię dla 4 milionów gospodarstw domowych oraz impuls do rozwoju lokalnego przemysłu i rynku pracy.
– Już 10 minut pracy jednej turbiny wystarczy, by pokryć zapotrzebowanie polskiego gospodarstwa domowego na energię na cały rok. W ramach trzech projektów takich turbin ma być 204 – informuje Grupa Polenergia.
Wszystkie trzy projekty bałtyckie, realizowane wspólnie przez Polenergię i Equinor, pozwolą znacząco wesprzeć krajowy system energetyczny nowymi mocami i zmniejszyć emisyjność rodzimej energetyki. Zapewnią też impuls do rozwoju polskiego przemysłu poprzez zbudowanie zaangażowania lokalnych dostawców, a także stworzenie tysięcy atrakcyjnych miejsc pracy w perspektywicznej branży.
fot: ilustracyjne, envato